DünyaHaberler

Trump, Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko ile görüştü

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile görüşerek Rusya’ya mesaj verdi.

Beyaz Saray’da Trump ile Poroşenko arasında gerçekleşen görüşmede, Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların barışçıl yollarla çözümlenmesi ve ülkedeki reform gündeminin konuşulduğu bildirildi.

Beyaz Saray, Trump ile Poroşenko arasındaki görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların barışçıl yollarla çözümlenmesi ve ülkedeki reform gündemi ile yolsuzlukları engelleme çabalarının ele alındığı ifade edilen görüşmede, karşılıklı iş birliğinin önemine vurgu yapıldığı belirtildi.

Öte yandan iki lider, görüşmenin ardından Oval Ofis’te basın mensuplarına poz vererek ikili ilişkilerle ilgili kısa değerlendirmelerde bulundu.

Poroşenko ile görüşmesinin çok verimli olduğunu ve gün boyu sürecek diğer görüşmelerle iki ülke arasındaki ve bölgesel ilişkilerin kapsamlı şekilde konuşulacağını dile getiren Trump, birçok konuda mesafe kat edeceklerine inandığını vurguladı.

UKRAYNA DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK İÇİN MÜCADELE EDİYOR
Trump, akabinde konuşan Poroşenko ise demokrasi ve özgürlük için mücadele ettiklerini ve bu mücadelede ABD gibi bir müttefikin çok değerli olduğunu bildiklerini söyledi.

Poroşenko, “Bugün bir başarı hikayesidir ve bu hikayenin destekçileri olarak sizi (Trump) ve ABD’yi yanımızda görmekten gurur duyuyorum.” dedi.

Haber: @erdogduy | YUNUS ERDOĞDU – [email protected]

Fotoğraf: Mykola Lazarenko

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu