Haberler

Türkiye’nin, Gülen’i iade talebenin arkasından Reza Zarrab çıktı!

Türkiye’nin ABD’den Fethullah Gülen’in tutuklanıp iade edilmesi talebinin altından, ABD’de tutuklu bulunan Reza Zarrab çıktı. Gülen’in kanıtsız bir şekilde verilmeyeceğini bilerek 3 yıldır ısrarla isteyen hükümetin, “Biz de size istediğiniz suçluları iade etmeyeceğiz” açıklamasının altından 17-25 Aralık büyük yolsuzluk soruşturması çıktı. ABD’nin Gülen’i iade etmemesi  durumunda hükümet de ABD’nin istediği bakanları ve bankacıları vermeyeceği düşünülüyor.

Türkiye’de hukuksuz bir şekilde kapatılan ve ABD’de devam eden yargılamada mahkemenin Zarrab hakkındaki yakalama ve arama kararında, Türkiye’yi çok yakından ilgilendiren bir ayrıntı da ortaya çıktı;
Arama kararında mahkeme, Zarrab’ın eski Bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar ile, Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’la “yaptığı iletişime” ilişkin bilgilere de ulaşılmasına izin vermiş.

Bunun anlamı şu; Savcı Bharara, Zarrab’ın Türkiye’de isimleri 17 Aralık soruşturma dosyasında geçen üç eski bakan ile Halkbank eski Genel Müdürü’yle ilişkilerini de “suç olasılıkları içinde” sayarak, bunlar için mahkemeden arama izni istemiş ve almış.

Soruşturmayı yürütüen savcı Bharara bir ara da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sosyal medyadaki takip listesine almış daha sonra bilinmeyen bir nedenle çıkartmıştı.

İşte o belge:

GİZLENMİŞ İSİM KİM?
Zarrab hakkında mahkeme tarafından verilen arama kararında, araştırma izni verilen Zarrab’la bağlantılı tüm şirketler ve kişiler tek tek sayılmış. Ancak Zarrab’ın avukatlarının kamuoyuna açıkladıkları bu arama kararında, bazı şirketlerin ve bir tek kişinin adı da, yine mahkeme kararıyla ”kapatılmış” durumda.

Mahkemenin araştırılması için onay verdiği isimler şöyle;
“Reza Zarrab, Rıza Zarrab, Rıza Sarraf, Babak Zanjani, Abdullah Happani, Zafer Calgayan (arama emrinde Zafer Çağlayan’ın soyadı Calgayan olarak geçiyor) Erdoğan Bayraktar, Muammer Güler, Barış Güler ve Süleyman Aslan.”
17 Aralık soruşturmasında Zarrab’la ilişkili olarak adı geçen bir diğer eski Bakan, Egemen Bağış’ın ismi ise arama emrinde geçmiyor.


İsimler arasında bir isim ise, mahkeme kararıyla karartılmış durumda. Bu ismin gizliğini koruyor.

HALK BANKASI DA VAR
Yine Reza Zarrab’ın ilişkilerine ilişkin arama izni dahilinde yer alan şirketlerin isimleri de tek tek sayılmış durumda. Arama izninde, Reza’nın sahip olduğu bilinen şirketler dışında, İran’ın devlet kurumlarının yanı sıra şirketler içerisinde Halk Bankası da bulunuyor. Şirketler arasında da bazılarının isimleri, yine mahkeme kararıyla mühürlenmiş durumda.

AVUKATLARI; REZA’NIN CEP TELEFONUNA USULSÜZ OLARAK GİRİLDİ
Avukatların verdiği dilekçede, Reza Zarrab’ın cep telefonu ve ipadine FBI’ın, ABD yasalarının öngördüğü şekilde değil, gümrük memurlarına telefonun giriş kodunu sordurarak ulaştığı, bu nedenle telefondan elde edilen tüm kanıtların geçersiz sayılması gerektiği yer alıyor.

Yine dilekçede, Reza Zarrab’ın avukat istemesine rağmen kendisine avukat sağlanmadan bazı sorular sorulduğu, kendisinden mal varlığını yazmasının istendiği, Reza’nın da bunu verdiği ifade ediliyor. Avukat istemesine rağmen sağlanmadan alınan bu bilgilerinde mahkeme tarafından “geçersiz kanıt” olarak kabul edilmesi isteniyor.

www.ukraynahaber.com.ua

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu