Haberler

Muhalefetten tek ses: Darbe girişimi kabul edilemez

Türk Silahlı Kuvvetleri adına hareket ettiğini iddia eden bir grup askerin darbe girişimine muhalefet partileri tepki gösterdi. Yapılan açıklamalarda demokrasiye sahip çıkılması vurgusu öne çıktı.

CHP: DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKIYORUZ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu ülke darbelerden cok çekmiştir. Aynı sıkıntıların yeniden yaşanmasını istemiyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bu ülke darbelerden çok çekmiştir. Aynı sıkıntıların yeniden yaşanmasını istemiyoruz. Cumhuriyete ve demokrasimize sahip çıkıyor; inancımızı eksiksiz bir şekilde koruyoruz. Herkes çok iyi bilmeli ki Cumhuriyet Halk Partisi, Parlamenter demokrasimizin vazgeçilmezi olan yurttaşlarımızın özgür iradesine bağlıyız”

MHP: DEMOKRASİDEN TAVİZ İSTİKBAL VE İSTİKLALDEN KOPUŞ DEMEKTİR
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye Cumhuriyetinin olağanüstü ve gayri meşru bir durumla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Türkiye’nin pek çok sorun ve sıkıntısı olduğu tartışmasızdır. Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün çok ciddi tehdit ve taciz altında bulunduğu da ortadadır. Ancak her sorununun çözüm yolu demokrasidir. Türkiye’nin iç savaş ve kaos ortamına savrulması halinde Türk milletinin ödeyeceği bedel vahim ölçüde yüksek ve pahalı olacaktır. Bu itibarla geleceğimizi karartacak, milli birlik ve bütünlüğümüzü sabote edecek her türlü müdahaleye milletçe mesafeli durmamız şarttır ve tarihi bir sorumluluktur. Nitekim hiçbir kalkışma kabul edilemeyecektir. Askeri darbe teşebbüsünde bulunanların derhal hukuka teslim olmaları en samimi beklentim ve tavsiyemdir. Demokrasiden taviz istikbal ve istiklalden kopuş demektir”

HDP: DEMOKRATİK SİYASET TEK ÇIKIŞ YOLU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) “Türkiye’nin içinden geçtiği bu zorlu ve kritik dönemde, gerekçesi ne olursa olsun hiç kimse kendini halkın iradesi yerine koymamalıdır” dedi. HDP, darbe girişimiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, HDP’nin her koşulda ve ilkesel olarak her tür darbeye karşı olduğu belirtildi. Açıklama şöyle devam etti: “Türkiye’nin acilen çoğulcu ve özgürlükçü bir demokrasiye, iç ve dış barışa, evrensel demokratik değerlere ve sözleşmelere uyum ihtiyacı vardır. Demokratik siyasete sahip çıkmak dışında bir yol yoktur.”

SAADET PARTİSİ: DARBE GİRİŞİMİ KABUL EDİLEMEZ
Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak yaptığı yazılı açıklamada, “Demokrasi vazgeçilemez bir unsurdur. Gerekçesi ne olursa olsun hiç bir darbe girişimi kabul edilemez. Bu milletin demokrasi, aklı selim ve sağduyu ilke çözülemeyecek hiç bir problemi yoktur” dedi.

BBP: CUNTACILARI SELAM DURMAYACAĞIZ
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, ‘Namlusunu, bombasını ve kurşununu millete döndürmüş cuntacılara selam durmayacağız” dedi. Yaşanan son gelişme ile ilgili yazılı açıklama yapan BBP lideri Destici şunları söyledi: “Darbelerin cunta girişimlerinin her türlüsüne karşı olduğumuzu, kimden gelirse gelsin ve kime karşı yapılırsa yapılsın çok net bir dille ret ettiğimizi ifade etmek istiyorum. Sonuna kadar milli iradenin sivil siyasetin yanında olduğumuzu ve yanına durmaya devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum. Türk Silahı Kuvvetleri bizim göz bebeğimizdir. Lakin namlusunu, bombasını ve kurşunlarını millete döndürmüş, cuntacılara selam durmayacağız. Milletimizin sağduyusuyla vatan ve millet sevgisiyle, kardeşlik inancıyla birlik ve beraberlik içerisinde bu sürecin atlatacağımıza inanıyorum.”

www.ukraynahaber.com.ua

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu