Haberler

[Canlı İzle] Poroşenko: Rusya’ya baskıyı artırın

İstanbul’da gerçekleşen Birleşmiş Milletler (BM) Dünya İnsani Zirvesi’nde konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya’nın Kırım’ı ilhakı ve ülkenin doğusunda (Donbas) devam eden çatışmaları gündeme getirdi.

Konuşmasının başında kendisine “geçici olarak işgal altındaki topraklardan sorumlu” devlet bakanı Vadim Çernış, Ukrayna Parlamentosu milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un eşlik ettiğini bildiren Poroşenko, Kırım ve Donbas’taki  saldırılar nedeniyle milyonu aşkın kişinin mülteci konumuna düştüğünü, binlerce kişinin de hayatını kaybettiğini bildirdi.

“Rus saldırganlığının ülkesindeki insanları çok ciddi biçimde etkilendiğini” söyleyen Poroşenko, Donbas’ın yeninden ihyası ve barışın tesisi için uluslararası kamuoyunu işbirliğine ve bir güven fonu oluşturmaya davet etti.

Kırım’da Tatarlarının sistematik bir şekilde hak ihlallerine maruz kaldığına dikkat çeken Poroşenko, Rus istihbarat servisinin, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’un tutuklamasına da atıfta bulunarak Avrupa Konseyi’nden, Rusya’ya üzerindeki baskıların artırmasını istedi.

Poroşenko, zirve çerçevesinde; Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Slovakya Cumhurbaşkanı Andrey Kiska, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile bir araya geldi.

@erdogduy | YUNUS ERDOĞDU – [email protected]

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu