Haberler

Ukrayna ve Türkiye’den ortak uçak hamlesi

Ukrayna ve Türkiye ortak uçak yapımı ve uzay teknolojileri geliştirme anlaşması imzaladı. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Gennadi Zubko’nun açıklamasına göre iki ülke arasında imzalanan anlaşma yolcu ve kargı uçaklarının geliştirilmesi ve üretimini kapsıyor. Tasarlanacak olan uçakların Ukrayna’nın “Antonov“ üssünde yapılması planlanıyor.

İki ülke arasında varılan uçak anlaşmasının Türkiye-Ukrayna hükümetler arası ticari ve ekonomik iş birliği 10. dönem toplantısında imzalandığı belirtildi. Ukrayna Başbakanlık basın servisinin bildirisine göre Zubko, “Türkiye ile havacılık ve uzay teknolojileri alanlarında ortaklık anlaşması imzaladık. Uçakların yapımı Antonov üssünde gerçekleşecek.” dedi. Zubko’nun sözlerine göre ilk etapta TAN-158, An-178, An-158 ve An-70 kod numaralı uçakların üretimi yapılacak.

Antonov, eski adıyla Antonov Dizayn Bürosu, 1952’den bu yana uçak üretimi ve servisi yapan bir Ukrayna firması. Çok geniş gövdeli uçak modelleri üreten firma, 1988 yılında dünyanın en geniş kargo uçağı olan An-225’i SSCB uzay programı için tasarladı. Yapılış amacı stratejik taşıma olan uçak dünyada sadece bir tane bulunuyor.

| UKRAYNA HABER

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu