HaberlerSpor

Trabzon’da Fenerbahçe maçları oynanmasın

Futbolun saha içini değil saha dışını konuşarak başlıyoruz tekrar. Neden mi? Çünkü Trabzon’da bir Fenerbahçe maçı daha var. Yıllardır dile getiriyorum Trabzon şehrindeki Fenerbahçe maçları 5 yıl süreyle tarafsız sahada, hatta Trabzonspor seyircisi olmadan oynanmalı.

Bu olay bir değil, iki değil, üç değil… İki yıl önce yarıda kalan maç var… Geçen yıl koskoca bir camianın takım otobüsüne silahlı saldırı ve bulunamayan failleri var…

Tüm bunlar ortadayken bu olayları sözde şike davasına bağlayan pişkinler var. Fenerbahçe teknik direktörüne kaya parçası atıldığında, takım otobüsü balkonlardan saksı yağmuruna tutulduğunda ve kurşun hedefi olduğunda 3 Temmuz yaşanmamıştı.

Tüm bunların yanında yasa ve kanunları uygulamak yerine amigo gibi görev yaptığı ilin taraftarına, nüfusuna şirin gözükmek için çırpınan valiler var. Valilik ve emniyet birimlerinin dün sahaya giren ve hakemi şiddetli biçimde darp eden taraftarı engellemesi çok basit bir olayken, seyirci kalması inanılmazdı. Bu şehrin valisi 4 Nisan 2015’te Fenerbahçe otobüsü kurşunlandığında, kurşun değil taş diyerek olayı geçiştirmeye çalışmıştı. Dünkü olaydaki görev ihmaline nasıl bir kılıf bulacağını ise merak ediyorum.

Olayın diğer bir boyutu ise maç genel anlamda sorunsuz geçerken olayların her sene olduğu gibi aynı yerden patlak vermesi. Mehmet Topal oyundan çıkarken alkışlanmış, Fenerbahçe gol bulunca taraftar tarafından alkışlanmış, hatta bir taraftar oyundan çıkarken Nani’nin formasını almıştı. Kaldı ki maçın son anları oynanırken tekrar ismini vermek istemediğim Trabzonspor taraftar gurubunun yer aldığı tribün olayları çıkardı. Özellikle bu tribüne önlem alınmaması işte olayların en önemli çıkış noktası.
Kısaca, bu olayı artık üç beş kendini bilmez münferit holigana bağlamak anlamsız kalacaktır. Daha önce de belirttiğim gibi Trabzon’daki Fenerbahçe maçları 5 yıl süre ile tarafsız sahada oynanmalı,artık masum ve sporsever Trabzonspor taraftarı da bu vandallardan paçasını kurtarmalıdır.

SAHA DIŞI TRİBÜN VANDALLARINDAN SAHA İÇİNE…
Maçın kolay geçeceğini umarken, maç öncesi Fenerbahçe teknik direktörü Vitor Pareira’nın “kazanmaktan başka düşüncemiz yok” açıklamasını işitiyordum. Lakin Topal ve Souza ile başlayıp Konya maçındaki orta saha kurgusu soru işaretleri bırakıyordu. Diğer taraftan Galatasaray maçı ile Nani’yi forvet arkası merkezde görevlendirmeye başlayan Pareira doğruyu yapıyordu. Sırtı ve yüzü dönük oynayabilen, oyun kurabilen, asist ve gol atabilen özellikleri ile Diego ve Ozan’dan çok daha mantıklı bir hamle o bölge için Nani. Attığı golden ziyade hazırladığı pozisyonlar bunun göstergesi. Yine de Souza kaynaklı kısırlık ve ileri gidememe hastalığı ile maça başlayan Fenerbahçe sol kanat organizasyonları ile önce Hasan Ali sonra Nani ile gol hazırladı ve maçı erkenden kopardı. Burada önemli iki unsur söz konusuydu: Birincisi Nani ile birlikte kanatlarda oynayan Volkan ve Alper’in de gol bölgesine girmesi ile skor üretmesi, ikincisi ise sahada reaksiyon verecek bir rakibin olmaması. Diğer bir ifade ile galibiyetteki en temel etken Trabzonspor’un sahada ne savunma ne de hücum adına hiç bir varlık göstermemesi ve teslim olmasıydı.

Sonuç olarak Fenerbahçe, Beşiktaş’ın puan kaybı ile “çıkmadık candan ümit kesilmez” misali ile ümit taşımaya devam etti. Son virajda kim savrulup kim sağlam kalacak göreceğiz.

SERHAT KILIÇ | UKRAYNA HABER [email protected] @serhat5407

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu