Haberler

[FOTO GALERİ] İşte Ukraynalıların şifa sırrı Karkade’nin (Mekke Çayı) faydaları

Ukrayna’da Karkade (Каркаде – Kerkedeh – narçiçeği) olarak bilinen yaygın şekilde tüketilen Mekke Çayı’nın, faydaları saymakla bitmiyor.

Sudan çöllerinde yetişen Karkade susuzluk gideren bir bitki olarak anılıyor. Zaten Latince ismi olan ‘Hibiskus’ da vücuda şifa veren, ferahlatan anlamındadır. Çay gibi demlenip içilir. Sudan’ın geleneksel bir içeceğidir. Halk dilinde yaprakları güle benzetildiği için Mekke gülü ya da Narçiçeği olarak da bilinmektedir.

“Agua de Jamaica” veya “Jamaika Gülü” adı verilen “hibiscus sabdariffa” bitkisi Jamaika, Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayip adalarına özgü bir bitkidir. Jamaika’da genellikle zencefil ile birlikte karıştırılıp, çay veya soğuk içecek olarak tüketilir. Hibiskus çayı “ekşi çay” olarak da bilinir. ABD’de özellikle Kaliforniya eyaletinde en popüler çaylar arasında yer alan hibiskus çayı, başta Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yağları Yakıyor

İçeriğinde yüksek oranda C vitamini bulunduran narçiçeği, vücudun güçlenmesini ve yağ hücrelerinin yakılarak yok edilmesini sağlıyor. Özellikle basen, göbek, bel çevresinde birikmiş yağlar için narçiçeği çayı faydalı etki gösteriyor.

Kan Şekerini Düzenliyor

Bilimsel araştırma sonuçlarına göre narçiçeği çayı, kan şekerini düzenliyor. Bu sayede sık sık acıkma, geç doyma sorunlarını da ortadan kaldırıyor. Kan şekeri düzenli olduğunda açlığa bağlı halsizlik, sinir, mide bulantısı gibi olumsuz etkiler de ortadan kalkıyor.

Mide Şişkinliğini Alıyor

Narçiçeği çayı faydalarından biri de sindirim sistemini güçlendirmesi ve hazmetme sorunu yaşayan kişilerde tedaviye yardımcı olmasıdır. Bağırsaklardaki kurt ve parazitleri temizleyen bitki, aynı zamanda kabızlık problemi için de harika bir çözüm sunuyor!

Tatlı Krizlerini Kesiyor

Tatlı krizlerini kesmek istiyorsanız, narçiçeği çayı size bu konuda destek sağlıyor. Günde bir iki fincan içilen çay sayesinde kan şekeri ve tokluk hissi düzenleniyor; tatlı yeme isteği yok oluyor. Bu sayede kilo veriyor ve fazla yağlardan kurtuluyorsunuz. Kafeinsiz olan ve yüksek C vitamini içeren hibiskus bağışıklık sistemini güçlendirir.

Nar Çiçeği Çayı Nasıl Hazırlanır?

Aktardan alabileceğiniz bir tutam kuru narçiçeğini 1-2 fincan kaynamış suya atarak 4-5 dakika demleyebilir ve içerisine tarçın, limon, karanfil ekleyerek tüketebilirsiniz. Sıcak çay tüketmekten hoşlanmayanlar, narçiçeği çayı demlendikten sonra oda sıcaklığında soğutup buz ekleyip içebilirler.

Hibiskusun Faydaları:

Ölü hücreleri yenileyicidir.
Grip ve öksürükte nefes açıcı olarak kullanılmaktadır.
Böbrek iltihabına iyi gelmektedir.
Kireçlenmeyi önleyicidir.
Tansiyonu düşürür
Tip 2 diyabette yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılır
Bağışıklık sistemini güçlendirir
Antioksidandır
Kolesterolü düşürür
Mide kanserine karşı koruma sağlar
Şişliği alır
Sindirim sistemini çalıştırır
Kalp ve karaciğer hastalıklarına karşı kullanılır
Kilo vermeye yardımcıdır

www.ukraynahaber.com.ua

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu