Medya

Neden Davutoğlu, Schulz’un yanında çıkamadı?

İkilinin görüşmede basın özgürlüğü ile ilgili konuları ele aldığını ve Schulz'un bu konuda AB'nin kesinlikle taviz vermeyeceğini vurguladığını, bunun üzerine Davutoğlu'nun ortak basın toplantısına katılmadığı iddia edildi.

Avrupa Parlamentosu (AP) başkanı Martin Schulz, Davutoğlu’yla görüştükten sonra bir basın toplantısı düzenledi. Medyanın karşısına tek başına çıkan Schulz’un yanında neden Davutoğlu’nun olmadığı merak konusu oldu?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye-AB Zirvesi öncesi Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz ile görüştü.

Görüşmenin ardından Schulz ve Davutoğlu’nun birlikte basın toplantısı düzenleyeceğinin duyurulmasına rağmen Schulz basın toplantısına tek başına çıktı.

İkilinin görüşmede basın özgürlüğü ile ilgili konuları ele aldığını ve Schulz’un bu konuda AB’nin kesinlikle taviz vermeyeceğini vurguladığını, bunun üzerine Davutoğlu’nun ortak basın toplantısına katılmadığı iddia edildi.

İŞTE SCHULZ’UN AÇIKLAMALARI

AB Haber’in haberine göre, “Kendisiyle hemfikir olmadığını” söylediği Davutoğlu ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydeden Schulz, “Avrupa Parlamentosu ve AB için medya özgürlüğünün Avrupalı kimliğinin kilit bir özellik olduğu konusunda ısrar ettim. Başbakanın açıklamalarını da not ettim” dedi.

Schulz, “Medya özgürlüğü Avrupalı kimliği için tartışılmaz bir unsur. Türkiye’ye siyasi sansasyonun ötesine geçen bir ihtiyacımız var” diye de ekledi. Kürt sorununun da önemli olduğu belirten Schulz, “Türkiye ile ilişkiler önemli ama zor” dedi.

Schuz, hafta sonunda yaptığı açıklamada Zaman gazetesine kayyım atanması ve olayı protesto edenlere yönelik polis müdahalesini eleştirmiş ve konuyu bugün Davutoğlu ile yapacağı görüşmede dile getireceğini açıklamıştı.

www.ukraynahaber.com.ua

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu