Haberler

[LIVE] Ukrayna basını: Erdoğan muhalif medyayı kontrol atına alıyor

Zaman gazetesine kayyım atanması kararı, Ukrayna basınında da yankı buldu.

Ukrayna’nın önde gelen haber ajanslarında Liga’nın abonelerine servislediği haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bünyesinde Zaman gazetesinin bulunduğu Feza Medya Grubu’nu kontrol altına almaya çalıştığı belirtildi.

Mahkeme kararıyla Türkiye’nin en büyük yayın gurubu Zaman’a kayyım atadığına dikkat çeken Liga haber ajansı, mahkeme kararına tepki gösteren Zaman okurlarının bina önünde toplandığını bildirdi.

Today’s Zaman Genel Yayın Yönetmeni Sevgi Akarçeşme’nin ifadelerine yer verilen haberde, “Bugün Türkiye’de basın özgürlüğünün kara bir gününü yaşıyoruz. Bizim medyamıza el konuyor. Bu anayasanın açık ihlalidir” sözlerine yer verdi. Liga haber ajansının servislediği haber çok sayıdaki abonesi tarafından son dakika gelişmesi olarak kullanıldı.

Ukrayna’da iş dünyasının yakından takip ettiği Delo haber portalı ise haberi “Türkiye’de ifade özgürlüğüne baskı konuşuluyor” başlığı ile haberi okurlarına ulaştırdı. Türk hükümetinin ülkede kalan son muhalif medya grubunu baskıyla kontrol altına almaya çalıştığı ifade edildi.

Kayyım atanmasını sert bir dille eleştiren Delo, daha önce atanan kayyımların Koza İpek Medya Grubu’nu önce batırdığını daha sonra da iflas ettiği bahanesiyle kapatttığını hatırlattı.

Haberde Cumhuriyet Halk Partili (CHP) milletvekillerinin Zaman’a verdiği desteğe de dikkat çekildi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu