Haberler

[FOTO GALERİ VE VİDEO] Çin’den Ukrayna’ya kültür çıkartması

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, Ukrayna Ulusal Taras Şevçenko Opera Tiyatrosu’nda Çin geleneksel bahar sevinci ve kutlamaları gösterisi büyük ilgi gördü.

Çin’in en önemli geleneksel bayramlarından olan Bahar Festivali’nin Kiev’deki organizasyonu; Çin Kültür Bakanlığı, Çin’in Kiev Büyükelçiliği ile ‘Lanhva’ Çin ve Ukrayna Kültür Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirildi. Programın açılışı ise Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Kültür Bakanı Vyaçeslav Kirilenko ile Çin’in Kiev Büyükelçisi Çjan Siyunya tarafından yapıldı.

Çin kültürü ve sanatının iddialı bir şekilde temsil eden sanatçılar gösterileriyle Ukraynalıları bir anlığına Çin’e götürdü.

Çin kültürünün mistik taraflarının gösterildiği etkinlikte; opera ve bale performansları, Çin’in milli enstrümanları ‘erhu’ ve ‘zheng’ solosu, ‘Tahoe’ ve Kung Fu dövüş sanatları icra edildi.

Çin’den gelen, manastır, opera ve bale sanatçıları rengârenk kostümleriyle; renkli, egzotik, estetik, zarif ve büyüleyici dansların yanı sıra Çin’in modern tarafını da gösterdi. Sanatçılar Çincenin yanı sıra seslendirdikleri Ukraynaca şarkılarla tam not aldı.

Uluslararası turnuvalarda derece alan, Budist tapınağı rahipleri, Kung Fu dövüş sanatlarıyla salondakilere heyecanlı anlar yaşattı.

Kung Fu ustaları gösterileriyle insan vücudunun sınırları ve inanılmaz olanaklarını sergiledi.

Gösteriyle ilgili düzenlene basın toplantısında Kiev’in yanı sıra Lviv şehrinde de gösteri yapılacağı, Ukrayna ile Çin’in dostluğuna vurgu yapıldı.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu