Haberler

Ukrayna’da hükümet krizi: Timoşenko koalisyondan çıktı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun, Başbakan Arseniy Yatsenük’ü istifaya çağırmasıyla başlayan hükümet krizi Anavatan Partisi’nin koalisyondan ayrılacağını açıklamasıyla tırmanmaya başladı.

Koalisyon hükümet ortaklarından eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko’nun Anavatan Partisi bu sabah partinin gurup toplantısında koalisyondan çıkma kararı aldıklarını açıkladı.

Yuliya Timoşenko yaptığı açıklamada, Ukrayna Parlamentosu’nda dün akşam gerçekleşen güven oylaması sırasında olağanüstü olaylar meydana geldiğini ve bütün sırların ifşa olduğunu söyledi.

Anavatan Bloku olarak sabahleyin hareketin koalisyon dışında olması gerektiği yönde karar aldıklarını belirten deneyimli siyasetçi Timoşenko, reform yolundan dönmemek, Ukrayna’yı korumak ve hayata yeniden başlamak için bu kararı aldıklarını ifade etti.

Ayrıca topluma karşı sorumluluğu olan diğer milletvekillerini de koalisyondan çıkmaya çağıran Timoşenko, ülkede silahlı insanların olduğunu, kontrolsüz bir ayaklanma olması halinde bütün ülkeyi kaybedebileceklerini dile getirdi.

16 Şubat’ta Ukrayna Parlamentosu’nda hükümetin yetersiz çalışmalarını dikkate alınarak güven oylaması yapılmıştı. 450 sandalyeli Ukrayna Parlamentosu’nda kayıtlı 236 vekilden 194’ü, Yatsenük hükümetinin düşürülmesi yönünde oy kullandı. Yapılan oylamada hükümetin düşmesi için gerekli yeter oy sayısı 226’ya ulaşılamadı. Ukrayna kanunlarına göre kısa süre içerisinde yeniden bir güven oylaması yapılamıyor.

Yuliya Timoşenko’nun liderliğindeki Anavatan Partisi’nin ayrıldığı Yatsenük başkanlığındaki koalisyon hükümetinde; Dayanışma Partisi, Halk Cephesi Partisi ve Öz Yardım Partisi kaldı.

Öte yandan Timoşenko’nun kendisiyle özdeşleşen örgülü saç modelini değiştirmesi dikkat çekti.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu