Haberler

Ukrayna ile serbest ticaret anlaşması müzakereleri yeniden başlıyor

Ukrayna ve Türkiye, hükümetleri serbest ticaret anlaşması müzakerelerine ‘devam’ konusunda uzlaştı. Ukrayna ve Türkiye arasında serbest ticaret bölgesi üzerinde müzakerelerinin 2013 yılında askıya alındığını ifade eden Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenük, görüşmelerin mart ayında tekrar başlayacağını bildirdi.

Arseniy Yatesnük, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin ardından yaptığı basın toplantısında, iki ülke hükümetleri olarak serbest ticaret bölgesi oluşturulması için müzakereleri sürdürme ve teknik istişarelere başlamak için ilgili bakanlıklara yetki verildiğini açıkladı.

Türkiye hükümetine ve Türk işadamlarına minnettarlığını dile getiren Yatsenük, bir Türk şirketinin Dnipropetrovsk metro inşaatı için en düşük fiyatı teklif ettiğini belirtti.
Ukrayna’daki Türk iş adamlarının çalışma ikliminin iyileştirmesine, karşılaştıkları sorunların bir an evvel çözülmesi talimat verdiğini ifade eden Yatsenük, bu talimatının vergi iadesi ve Odesa gümrüklerindeki gecikmeleri de kapsadığını söyledi.

Türkiye’nin, ülkesindeki reformlara destek olduğunu vurgulayan Yatsenük, Türk hükümetinin verdiği 50 milyon dolar ve Ukrayna’ya yaptığı insani yardımlar nedeniyle teşekkür etti.
Türkiye ile Ukrayna heyetleri arasında gerçekleşen geniş katılımlı toplantıda bölgesel konuların yanı sıra yatırımların karşılıklı korunması, güvenlik ve savunma sektöründe ortak projeler, doğalgaz, enerji ve altyapı projeleri ele alındı.

Heyetler arası görüşmeler akabinde ise Türkiye ile Ukrayna arasındaki sağlık alanında kullanılmak üzere Ukrayna’ya 50 milyon dolar hibe kredi verilmesine dair anlaşmalar imzalandı.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu