Haberler

Ukrayna’da Ortodokslar buzlu suda vaftiz oldu

Ukrayna’daki Ortodokslar, Hazreti İsa’nın vaftiz olduğuna inandıkları, 19 Ocak gününü coşkuyla kutluyor. Başkenti Kiev’in sakinleri vaftiz olmak için şehrin ortasından geçen, Dinyeper Nehri ve kiliselere akın etti.

Kiliselerde halk konserleri ve çeşitli oyunlar sergilendi. Vatandaşların bir kısmı kutsanmış suyu almakla yetinirken bir kısmı ise rahipler tarafından kutsanan buzlu nehre girdi. Sıfırın altında 6 derecede (hissedilen eksi 11) buz tutmuş nehre giren, Ukraynalılar dini ritüellerini zor da olsa gerçekleştirdi.

Nehirde insanlar suya girerken su üzerinde özel kıyafetli kurtarma ekipleri, kenarda ise ambulanslar hazır bekledi. Vaftiz olmak için gelenlerin sayısının önceki senelere oranla daha da arttığı görüldü.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan İvan İvanesko adlı bir vatandaş; “Bayramı en iyi duygularla kutluyoruz. Bizim ülkemizde şu anda savaş var. İnsanlar barış için mücadele ediyor. Siz de biz de bütün dünyaya barış gelmesini temenni ediyoruz.” dedi.

Kışın buzlu suya girmenin şifalı olduğunu öne süren ihtiyar bir vatandaş havanın soğuk değil sıcak olduğunu ifade ederek gençlere buzlu suya girme tavsiyesinde bulundu.

Soğuk sudan çıkan bir İrina adlı bayan her sene suya girdiğinde kendisini iyi hissettiğini belirterek bunun sağlık için faydalı olduğunu iddia etti.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu