Haberler

Ukrayna Savunma Bakanı: Yasalarımız ABD üssüne izin vermiyor

Ukrayna Savunma Bakanı Stepan Poltorak, ülkesindeki yasaların, ABD’nin askeri üs kurmasına engel olduğunu söyledi.

Ukrainski Novini haber ajansına demeç veren Stepan Poltorak, “Ukrayna’da ABD’nin askeri üs kurması konusunu değerlendirmedik. Ukrayna kanunları buna imkân vermiyor. Ordularımız arasında tecrübe paylaşımı ve eğitim alanında yakın bir işbirliği var. Bir taraftan da ordumuzun NATO standartlarına uyumu için çalışıyoruz. Umudumuz; Ukrayna-Polonya-Litvanya arasında ortak bir tugay kurulması yönünde. Yapacağımız ortak tatbikatlar NATO standartlarına hızla yükselmemizi sağlayacaktır.” dedi.

Ukrayna toplumunun NATO’yu yanlış algıladığını anlatan Poltorak, NATO’nun ülkelerin askeri güçlerine; standart, prensip, uluslararası deneyim kazandırdığını dile getirdi.

ABD’nin Ukrayna’ya askeri ekipman desteği verdiğini ama ‘öldürücü silahları’ vermediğine dikkat çeken Poltorak, ABD’nin yardımlarının; eğitim, araç, radar, tıbbi malzeme şeklinde olduğunu ifade etti.

UKRAYNA SAVUNMA BAKANININ AYLIĞI 750 DOLAR

Bir yılı aşkın süredir Savunma Bakanlığı görevini yürüten Poltorak para için orduya hizmet edilmeyeceğini aylığının sadece aylığının 18 bin grivna (750 dolar) olduğunu belirtti.

Ordudaki diğer memurların aylıkları ve ülkedeki savaş durumunu göz önüne aldığında daha fazla maaş talebinde bulunmanın ahlaki olmadığını dile getiren Poltorak bilgisayar programı yazılımcısı oğlunun kendisinden katbekat fazla para kazandığını söyledi.

Orduda reform seferberliği başlattıklarını belirten Poltorak, bütçenin büyük kısmını reformlara harcanacağını bildirdi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu