Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Ekonomi

Ukrayna tarım ürünlerini en çok Çin ithal ediyor

Dünyanın en önemli tarım ülkelerinden Ukrayna’dan yılın ilk 9 ayında en çok tarım ürünü ithal eden ülke Çin oldu.

Ukrayna Devlet Gümrük Servisi’nin yılın ilk üç çeyreğine ilişkin yayınladığı verilerde, Ukrayna’nın en çok gıda ürünü ithal ettiği ülke ise Almanya olarak geçti. Ukrayna’nın karşılıklı tarım alanından en büyük dış ticaret ortağı ise Hindistan oldu.

Çin yılın ilk 9 ayında Ukrayna’dan, 1 milyar 60 milyon dolarlık tarım ürünü ithal etti, bu oranın Ukrayna’nın tarım ürünleri ihracat hacminin yüzde 10,2’sine tekabül ettiği bildirildi. Aynı dönemde Ukrayna’dan en çok ithalat yapan ülkeler ise 773 milyon dolarla Hindistan ve 748 milyon dolarlık tutarla Mısır oldu.

Tarım ülkesi olmasına rağmen bazı hazır gıda ürün guruplarını ithal eden Ukrayna’nın en büyük tedarikçisi ise 246 milyon dolarlık ithalat yaptığı Almanya oldu. Ukrayna’nın gıda ürünleri ithalatında Almanya’yı, 237 milyon dolar ile batı komşusu Polonya ile 183 milyon dolarlık hacimle ise doğu komşusu Rusya takip etti.

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı’nın verilerine göre ocak-eylül döneminde 2 milyar 710 milyon dolarlık tarım ürünleri ithalatı yapılırken, tarım ürünlerinin ihracatı ise 10 milyar 350 milyon doları buldu.

Ukrayna tarım ihracatının yüzde 51,8’lik kısmını sırasıyla; Çin, Hindistan, Mısır, Türkiye, İspanya, İran, Hollanda, İtalya, Suudi Arabistan ve Polonya’ya yapıyor.

Ukrayna’nın tarım ve gıda ürünlerinin yüzde 54,1’ini ise; Almanya, Polonya, Rusya, Türkiye, Fransa, ABD, İspanya, İtalya, Hindistan ve Brezilya’dan ithal ediyor.

Kışları soğuk geçen ülke, Türkiye’den en çok yaş meyve ve sebze ithal ediyor.

YUNUS ERDOĞDU | KIYİV

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]