Haberler

Ukraynalılar yerel seçimler için sandık başında

Ukrayna’da yerel seçimler için oy kullanma işlemi sabah saat 8.00’de başladı. Sandık başına giden Ukraynalılar belediye başkanları, il meclis üyeleri ve muhtarlarını seçmek için oylarını kullanıyor.

Ukrayna genelindeki yerel seçimlerde Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’da sandıklar hiç açılmazken ülkenin doğusundaki Donetsk ve Lugansk bölgelerinde ise Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki yerleşim yerlerinde halk sandık başına gitmedi.

Oy verme işlemlerinin akşam saat 20.00’ye kadar devam edeceğini belirten sandık görevlisi, kendi bölgelerinde oy verme işlemlerinin normal bir şekilde devam ettiğini, basın mensuplarının ve gözlemcilerin sandık başında serbestçe çalışabildiklerini ifade etti.

Seçimlerde 142 siyasi partiden adaylar yarışıyor. Ukrayna’da yeni seçim kanununa göre belediye başkanı olabilmek için adayların yüzde 50’nin üzerinde oy alması gerekiyor ya da en yakın rakibinden yüzde 20 oranında daha fazla oy alarak fark atması gerekiyor. Aksi halde adaylar 15 Kasım’a kadar yapılması beklenen ikinci tur seçimlerde tekrar yarışacak. Parti adaylarının il meclisine girmeleri için ise partilerinin yüzde 5’lik barajı aşması gerekiyor. İlk tur seçimlerinin resmi sonuçlarının 4 Kasım tarihine kadar açıklanması bekleniyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu