Haberler

Atambayev, Ukrayna’nın yeni Bişkek büyükelçisini kabul etti

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atamabayev, 2 Haziran’da Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko tarafından atanan Ukrayna Bişkek Büyükelçisi Nikolay Doroşenko’nun güven mektubunu kabul etti.

Ukrayna Büyükelçisi Doroşenko ile birlikte Atambayev’e; ABD, Almanya, Mısır, Letonya ve Şili’nin Kırgızistan büyükelçileri de Kırgız Cumhurbaşkanı’na güven mektuplarını sundu.

Kırgız lider Atambayev, büyükelçilere yeni görevlerinde başarılar diledi. Atambayev, “Size sorumlu bir misyon emanet edilmiştir. Ülkenizi Kırgızistan’da temsil ederek her alanda ikili işbirliğini geliştireceğinize inancım tamdır.”dedi.

Atambayev, ABD’nin Bişkek Büyükelçisi Sheila Gwaltney’e, Kırgızistan’ın ABD ile arasındaki ilişkilerine özel önem verdiğini kaydederek, “İki ülke arasındaki ilişkiler karşılıklı güven, eşitlik ve saygı ilkelerine dayalı olmalıdır. Sizin büyülelçilik görevine gelmenizle birlikte, artık iki ülke arasındaki diyalogun gelişeceğine ve ikili ilişkilerin güçleneceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Kırgız Cumhurbaşkanı, Büyükelçi Doroşenko’ya, Ukrayna’daki devrimin zaferini, Orta Asya ülkeleri arasından ilk olarak Kırgızistan’ın kutladığını hatırlatarak, “Ukrayna’daki siyasi ve ekonomik durumu yakından takip ediyoruz. Tüm Kırgız halkı ülkenize barış, refah ve huzur diliyor.” dedi.

Büyükelçilere toplu seslenen Almazbek Atambayev, tüm diplomatik misyon şeflerine çalışmalarında başarılar diledi.

CİHAN – BİŞKEK

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu