Haberler

Poroşenko: Ruslar, kendi silahıyla Malezya uçağını vurdu

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla çatışmaların yaşandığı Lugansk Bölgesi’nde temaslarda bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Malezya uçağının Rusya’nın işgal ettiği topraklarda Rus silahı ile vurularak düşürüldüğünü söyledi.

Hollanda’nın hava güvenliğinden sorumlu kuruluşu Güvenlik Araştırma Konseyi (OVV) Malezya Havayolları’nın MH17 sefer sayılı Amsterdam-Kuala Lumpur seferi yapan uçağın, Rus yapımı BUK füzesiyle vurulduğunu açıklaması akabinde konuşan Petro Poroşenko: “MH17 Rusların işgal ettiği topraklarda Rus silahı ile vurularak düşürüldü. Mahkemenin sorumlu kişileri araştırması da Rusya Federasyonu tarafından engellendi.” dedi.

Düşürülen uçağa ilişkin nihai raporun açıklanması akabinde Hollanda Başbakanı Mark Rutte’yi telefonla arayan Poroşenko, 17 Temmuz 2014’te düşen Malezya Havayolları’nın MH17 sefer sayılı Amsterdam-Kuala Lumpur seferi yapan uçağında hayatını kaybeden Hollanda vatandaşları için taziyelerini yineledi.

Başbakan Rutte ile teknik raporun sonuçlarını değerlendiren Poroşenko, bu raporun korkunç suçun faillerinin bulunması yönünde atılmış önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Avustralya, Belçika, Malezya, Hollanda ve Ukrayna uçağı düşüren kişilerin bulunması için uluslararası bir mahkemenin soruşturma yapması hususunda uzlaştı.

Görüşmede Rutte, Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğünü korumak için desteklerinin devam edeceğine ilişkin güvence verdi.

MH17 sefer sayılı uçak, Ukrayna’nın doğusunda, 17 Temmuz 2014’te, Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki bölgede düşürülmüştü. Uçaktaki 298 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmadı. Uçağı düşüren füzenin kim tarafından fırlatıldığı belirsizliğini koruyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu