Haberler

[FOTO GALERİ VE VİDEO] Ukrayna’nın doğusunda hafif silahların tahliyesi başlıyor

Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya gelen Normandiya Dörtlüsü’nün 5 saati bulan görüşmesi sona erdi. Görüşme sonrası açıklama yapan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ülkesinin doğusundaki Donbas’ta hafif silahların tahliyesinin bugün itibariyle başlayacağını söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa’nın başkenti Paris’te Elysee Sarayı’nda bir araya geldi.

Normandiya Dörtlüsü’nün hafif silahların çatışma bölgesinden çekilmesi konusunda anlaştıklarını ifade eden Poroşenko, 3 Ekim’de hafif silahların tahliyesine başlayacaklarını, aşama aşama gerçekleştirilmesi planlanan tahliye işlemlerinin 41 gün süreceğini aktardı.

Bölgede tam istikrarın sağlanması için ateşkese sıkı sıkıya bağlı kalacaklarını vurgulayan Poroşenko, AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu gözlemcileri ve araçlarını da bölgede ‘hiç kimsenin müdahalesi’ olmadan çalışması konusunda anlaşmaya varıldığını ifade etti.

DONBAS’TAKİ MAYIN TARLALARI TEMİZLENECEK

Aynı zamanda bölgede AGİT misyonunu, müfettişlerinin sayı ve görev alanını genişletme hususunda karar aldıklarını da aktaran Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, sivil kayıpları önlemek için mayın tarlalarının hızla temizleneceğini belirtti.

Topraklarındaki işgal bitene kadar savaşın bitmeyeceğine vurgu yapan Poroşenko, Minsk anlaşmalarının bütün maddeleri hayata geçirilene kadar Rusya’ya karşı yaptırımların devam edeceğini dile getirdi.

Normandiya Dörtlüsü liderlerinin önceki görüşmesi 11 – 12 Şubat’ta Minsk’te yapılmıştı. 16 saat süren görüşmenin ardından Minsk-2 adını alan anlaşma imzalanmıştı. Anlaşmaya rağmen bölgede silahlar susmamış, aralıksız çatışmalar sürmüş, asker ve sivil kayıpları devam etmişti. Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalar Rusya’nın Suriye’de terörist gruplara yönelik hava operasyonlarının başlaması akabinde tamamen durmuştu.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu