HaberlerSpor

Söylemler ve eylemler

Kendisine milyonlarca dolarlık, dünya yıldızları ile birlikte çok geniş bir kadro teslim edilen Fenerbahçe teknik direktörü Vitor Pareira, ne olduğu belli olamayan saha dizilişi ve taktik anlayışında ısrar ederek çıkardı takımını Rize deplasmanında. Ve lastik erkenden hava kaçırarak Shaktar maçından sonra ikinci önemli uyarıyı vermiş oldu.

Fenerbahçe rakibinin bir de penaltıdan yararlanamadığı karşılaşmadan iki puan kaybıyla ayrıldı. Maç başladığında kopuk bir oyun beklentisi oluştu kadro dizilişini görünce. Topal ve Souza gibi defansif yönleri daha ağır basan ve ileri top sürme konusunda eksik ve yavaş olan benzer iki oyuncuya yükledi tüm orta saha yükünü. Önlerinde ise dört adet tamamen hücum oyuncusu…

Pareira geldiğinden bu yana savunmanın hücum oyuncularından başlayacağını ve hücum futbolu oynayacağını söylese de bir türlü eyleme geçiremedi söylemlerini. 4-4-2 değil 4-2-4 desem de bu görüşten de vazgeçtim. Ne olduğu belirsiz, birbirini tamamlayan değil sürekli gedik verebilecek 4-2-3.5 gibi garip bir oyun şablonu…

Tüm bu garabete rağmen yıldız oyuncuları Nani ve Persie’nin bireysel çabalarıyla öne geçmişken ikinci gol için zerre etkili olamadı Fenerbahçe. Rakip Rize Spor penaltı bulup kaçırdı, pozisyonlar yakaladı. Bu duruma bu sefer doğru hamle ile Alper ile dur dedi Pareira ve Fenerbahçe oyunu kontrole almışken aynı oyuncu Alper’in pas hatası sonucu golü kalesinde gördü. Sonrasındaki değişiklikler de öngörü açısından yetersiz olunca söylem zengini ancak eylem fakiri Pareira’nın takımı iki puan kaybetmiş oldu.

1. Pareira çok hücum ile oynamanın çok hücum etmek anlamına gelmediğini kabul etmeli.
2. Üçlü orta saha ile (doğru oyuncular tercih edildiğinde) oynamanın da hücum oynayabileceğini düşünmeli.
3. Savunmayı ileride baskı ile başlatacak kadronun bu olmadığını görmeli.
4. Volkan Şen’i de düşünerek topu tek kanattan taşıma yükünü paylaştırarak Nani’yi de rahatlatıp kendisinden daha çok faydalanmayı başarmalı.
5. Alves’in Kjaer için çok doğru bir partner olmadığını sezerek defans hattı için içeriden ya da dışarıdan sol ayaklı, hızlı bir stoper alternatifi bulmalı.

SERHAT KILIÇ | UKRAYNA HABER – serhat_kilic_as@hotmail.com @serhat5407

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu