HaberlerSpor

Sisteme Güvenen VS Ayaklara Güvenen

Shakhtar Donetsk-Fenerbahçe eşleşmesi öncesinde iki tarafta bu olasılığı tercih etmeyeceğini beyan ediyordu. Eşleşme belli olduktan sonra da iki tarafın sözcüleri aynı hislerini söylemlerine yansıtmaya devam etti. Bir tarafta 10 yılı aşkın süredir takımını yöneten, saygıyı sonuna kadar hak eden Lucescu’nun makine düzeninde işleyen takımı Shakhtar Donetsk, diğer tarafta Nani ve Persie başta olmak üzere yaptığı transferler ile dünya futbol piyasasının dikkatini çeken yeni teknik direktör Vitor Pereira’nın Fenerbahçe’si.

Önceki akşamki maç öncesi görüşüm; Fenerbahçe’nin avantajlı skordan bağımsız alacağı her galibiyetin psikolojik eşik olacağı yönündeydi. Alınacak bir galibiyet oluşan özgüven atmosferinin deplasmanda daha da artıracak ve ikinci bir galibiyetin işareti olacaktı. Maç başladığında bu eşik çıtasını düşürmek zorunda kaldık ve gol yememek dahi bir avantaj teşkil edecek görüşü hâkim oldu stadyumdaki izleyenler arasında. Shakhtar kurulu makinesini tıkır tıkır işletmeye başladı ve sabırla pas yaptı. Dahası “kurt hoca” Lucescu tuzağına düşürmüştü rakibini:

1. Ayaklarına yani pas oyununa çok güvenen bir ekip Shakhtar Donetsk. Defans hattı ve kalecisi ile adeta 5’e2 top çevirme yaparak rakibinin üzerine gelmesini istedi. Zaten oyun felsefesi ileride baskı olan Fenerbahçe ise baskıda bloklar arası kopukluklar yaşayınca Ukrayna temsilcisi çok net pozisyonlara girdi.

2. Son anda mecburen sağ bek oynamak zorunda kalan Hasan’ın üzerine uzun boylu hücum silahı Gladky’yi gönderip ona uzun oynatarak hücum havuzuna top indirmeyi başardı. İşte bu noktada Pereira oyuncusu Diego’ya bir kağıt verdi: Takım hücum oyuncu ağırlıklı 4-2-3-1 yerleşimine döndü.  Oyun dengelendi ve takım baskıyı üçüncü bölgeden ikinci bölgeye çekerek doğru bir iş yaptı. Günün kötüsü Mehmet Topal’ın bireysel hatası sonucu verilen pozisyon haricinde pozisyon vermedi. Kendisi de çok bulamasa da yakaladığı iki pozisyon ile rakibinin yenilmeyecek bir ekip olmadığını en azından hissetmiş oldu. Ben dahil çoğu kişi Pereira’nın hücum hattından oyuncu eksiltip orta sahaya oyuncu alacağını düşünürken yanıldık. Hoca’nın tüm hamleleri ofansif nicelik üzerineydi. Niteliği çok yakalayamadı fakat Raul hamlesi ile orta saha ve forvet bağlantısını onardı. Persie hamlesi ile de hücum bölgesinde oyunu tutma arzusunu gerçekleştirdi diyebiliriz. Oyun bu şekilde golsüz beraberlikle sonuçlandı.

Şimdi gözler ikinci maçta. Ülke ulusal basınındaki çoğu futbol otoritesi Hoca’nın forvet eksiltip bir fazla orta saha oyuncusu ile daha başlaması gerektiğini düşünüyor. Bence de Sow-Alper rotasyonu ile başlamak en doğrusu. Buna rağmen Pereira’nın düzen ve sisteminden vazgeçmeyeceğini öngörüyorum. Şimdiye kadarki tercih ve bayanlara göre Pereira düşüncesinde ısrar edecek. Mevcut savunma zaaflarını ve gediklerini çalışarak zamanla aşacaklarını düşünüyor. Yani hücum oyuncularına savunma da yaptırarak fark yaratmak istiyor. Diego’da oldurmak istediği oyuncu tipi gibi… Pereira aldığı bu risk ile nasıl bir sonuca ulaşacak bekleyip göreceğiz.

SERHAT KILIÇ | UKRAYNA HABER – serhat_kilic_as@hotmail.com @serhat5407

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu