Haberler

ТІКА у лещатах ИШІДИ

Правляча партія (АКП) дуже нахвалює організацію ТІКА (Агенція турецької співпраці і координування). Ця організація підпорядковується прем’єр-міністерській системі і на податки турецьких громадян здійснює свою діяльність у різних країнах світу: відроджує історичні пам’ятки тюркської культури, матеріально підтримує цивільні організації тощо.

Раніше нас інформували, що основною ідеєю створення цієї організації – це саме підтримка історико-археологічних питань, пов’язаних із Османською державою. Так, наприклад, у Косово було відбудовано стародавню мечеть імені Фатіха Султана Мегмета, а також десятки інших мечетей. І все це на наші податки. Та нічого, хай живе історія.

Кому насправді допомагає ТІКА?

Відповідь на це питання криється у нещодавній операції, проведеній у Косово. Поліцейські Косово затримали 30 імамів за підозри у причетності до таких радикальних ісламських організацій, які мають безпосереднє відношення до Аль-Каїди, як ИШІД і Ель-Нусра. Разом із цим на території Косово було закрито 16  фондів і спілок, які допомагали і підтримували згадані організації.

Центральною особистістю, яку затримали за підозрою у допомозі ИШІД і Ель-Нусра, є імам мечеті, яку відбудувала організація ТІКА – мечеть  імені Фатіха Султана Мегмета. Тобто, ми гадали, що зробили гарну справу, якщо на наші податки відбудовано історичну пам’ятку, а насправді ми віддали ту пам’ятку у руки радикальних ісламістів.

Якби це було єдиною проблемою. Виявляється, що серед інших затриманих є імами й інших мечетей, які відбудовані ТІКОю.

Підтримка з боку управління з питань релігії

У вас може виникнути питання: «Ну і що? Мечеть же не на території Туреччини знаходиться, то й імамів не ми вибираємо». Але виявляється, що при виборі імамів у Косово активну участь бере управління з питань релігії Туреччини, а також державні організації ТІКА й Фонд Юнуса Емре, які існують на гроші з податків турецьких громадян.

Організація, завсідником якої є А. Давутоглу

Отже, на сьогодні у Косово закрито більшість цивільно-суспільних організацій, які мали підтримку ТІКи й Фонду Юнуса Емре, за фактом безпосереднього зв’язку з радикально ісмаміськими організаціями. Серед закритих організацій є й найбільша –  Association for Culture, Education and School (AKEA), завсідником якої є чинний прем’єр-міністр Туреччини Агмет Давутоглу. Цю організацію у 2004 р. створив Хусамедін Абазі, який отримав освіту у Ріяді. Бехар Авдіу, Нхарі Тоска, Башкім Механі, Иір Хохаї, Иір Гаші – члени цієї організації, наближені до правлячої партії люди. До того ж імами, яких затримали у Косово за підтримку ИШІДи – є добровільними членами АКЕА.

Часто приїздить до Стамбула.

Засновник АКЕА Хусамедін Абазі часто навідується до Стамбула, де його приймають організації, підпорядковані АКП, як, наприклад, університет імені Фатіха Султана Мегмета (не плутати із університетом «Фатіх»).

АКЕА – одна з найвпливовіших суспільних організацій у Косово, яке фінансується ТІКОю.

Один з лідерів організації АКЕА – Иір Гаші відверто говорить про те, що ТІКА спонсує й підтримує АКЕА: «Ми втілюємо наші проекти переважно із ТІКОю й ІХХ (Турецький фонд з захисту прав людини). З ТІКОю – культурні проекти, з ІХХ – проекти, пов’язані із допомогою людям. Ми і робили спільні проекти, і продовжуємо робити. З офіційним візитом у Косово нас відвідали міністр закордонних справ Туреччини Агмет Давутоглу, Мустафа Озель, Мустафа Ісламоглу, Абдуллах Йилдиз та інші відомі люди, журналісти, науковці, представники муніципалітетів тощо» (16 серпня 2012).

 

Їх попередили, але…

На вебсторінці  державного фонду Юнуса Емре офіційно зазначено, що фонд має безпосередній зв’язок із АКЕА.

Турецькі представники НАТО у Косово попередили представників ТІКИ і фонду Юнуса Емре про необхідність припинення їхнього зв’язку із організаціями радикальних ісламістів, але ті не взяли ці попередження до уваги.

Серед закритих у Косово фондів й спілок є й Стамбульський Фонд. Добре, якщо хоч він не має відношення до Аль-Каїди й ИШІД. Інакше це прямий ланцюжок до … Анкари.

Якщо представники сьогоднішньої правлячої партії, особливо прем’єр-міністр Давутоглу, які роблять все можливе, щоб закрити турецькі школи по всьому світі, є завсідниками організацій, які закриваються через підтримку Аль-Каїди, то виникає питання: «Ви підтримуєте радикальних ісламістів нашими грошима?»

Міжнародний гандикап

Анкара, не розібравшись зі своїми заплутаними справами стосовно своїх же організацій на території інших країн, намагається втрутитися у діяльність інших цивільних організацій, які було створено турецькими підприємцями в інших країнах за законами кожної з країн. Головною зовнішньою політикою Анкари на сьогодні є «пошук» турків, що живуть за кордоном і не підтримують політику правлячої партії Туреччини. Наприклад, нещодавно президент Туреччини Таййіп Ердоган відвідав Албанію з метою відкриття мечеті. Під час візиту він спочатку за закритими дверима переговорив на найвищому рівні із представниками держави стосовно питання закриття на території Албанії турецьких шкіл. Не отримавши для себе позитивного результату, він вирішив звернутися безпосередньо до народу Албанії під час програми у теологічному ліцеї. У відповідь на це і президент Албанії, і голова меджлісу і прем’єр-міністр виступили із заявою про те, що не мають жодного наміру закривати турецькі школи. Прем’єр-міністр Албанії демонстративно показав Таййіпу Ердогану, як він підтримує турецькі навчальні заклади, особисто відвідавши свого онука в одній з таких шкіл. Народ Албанії показав справжню підтримку турецьким школам, давши таким чином змістовну й чітку відповідь президентові Туреччини. Разом із тим, Албанія виказала своє невдоволення представництвами ТІКи у своїй країні, які, як очікував президент Туреччини, мали б отримати вищу оцінку за свою діяльність.

ЕМРЕ УСЛУ | dremreuslu@gmail.com – Twitter: @EmreUslu

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu