Haberler

Gediz Üniversitesi yabancı öğrenci sayısını arttırmak için Ukrayna’ya geldi

Gediz Üniversitesi, öğrenci aldığı ülke sayısını 87’den 100’e çıkarmak istiyor. Bu amaçla içlerinde Ukrayna’nın da olduğu 32 ülke ziyaret edildi. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik başta Ukrayna olmak üzere; Irak, Güney Afrika, Zambiya, Moldova ve Belarus’a gitti.

Prof. Dr. Çevik, “Türkiye, yükseköğretimde Avrupa ve ABD’ye rakip olacak güce kavuştu. Gurur duyulacak bir tablo.” dedi.

Gediz Üniversitesi’nde Peru’dan Güney Kore’ye, Brezilya’dan ABD’ye 87 ülkeden 488 genç, lisans eğitimi görüyor. Ülke sayısının 100’e, yabancı öğrenci sayısının da bine çıkarılması hedefleniyor. Bu hedefi yakalamak için dünya çapında seferberlik başlatıldı. Bu yıl 32 ülke ziyaret edildi, Rektör Çevik ziyaretleri kapsamında Ukrayna’ya da geldi.

 

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Güneş ve Uluslararası İlişkiler Ofisi Direktörü Mustafa Namlı’nın eşlik ettiği Prof. Dr. Çevik, misafir olunan ülkelerde eğitim, bilim, teknoloji ve sanayi bakanlıkları başta olmak üzere hükümet yetkilileriyle, rektörlerle biraraya geldi. Yurtdışına en çok öğrenci gönderen okullar ziyaret edildi, hem öğrencilerle hem de aileleriyle görüşmeler yapıldı. İzmir ve Türkiye de ayrıntılı olarak tanıtıldı, eğitim ve kariyer olanaklarıyla ilgili bilgiler verildi.

 

“UKRAYNA’DAKİ TEMASLARIMIZ ÖNEMLİYDİ”

Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, gittikleri her yerde yakın ilgiyle karşılandıklarını, ziyaretlerinin gazetelerde haber olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çevik, şunları kaydetti: “Ülkemizde öğrenim gören yabancı gençlerin memnuniyetinin ve akademik kalitenin giderek artmasının, yurtdışında karşılık bulduğuna tanıklık ettik. Başta Ukrayna olmak üzere özellikle bize yakın coğrafyalarda, Türkiye’de üniversite eğitimine çok sıcak bakılıyor. Ukrayna da her yıl liseden mezun olan öğrencilerinin yüzde 30’unu Almanya’ya ve Polonya’ya gönderiyor, ibre Türkiye’ye dönebilir. Ukrayna’daki temaslarımız, bu açıdan önemliydi. Üniversitemizin yer aldığı İzmir de iklimi, doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri, 10 bin yıla dayanan kültürel birikimi ve yaşam alışkanlıklarıyla öne çıkıyor. Gediz Üniversitesi olarak kısa süre içinde gittiğimiz 32 ülkedeki temaslarımızın, ülkemizin ve İzmir’in tanıtımına büyük katkı sağladığını düşünüyoruz. Bu çabalarımızın sonuçlarını önümüzdeki eğitim döneminde alacağımıza ve üniversitemize öğrencinin geldiği ülkelerin sayısını 87’den 100’e yükseltip ‘dalya’ diyeceğimize yürekten inanıyoruz.”

www.ukraynahaber.com.ua

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu