Haberler

Donetsk’te siviller hedef alındı: 21 ölü

Ukrayna’nın güneydoğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk şehrinde gün içerisinde sivillere yönelik saldırılarda 21 kişi hayatını kaybetti 20’nin üzerinde kişi ise yaralandı.

Donetsk’teki en ağır kayıp ise kültür merkezi yakınlarında top mermisi düşmesi sonucunda 7 kişinin bir anda hayatını kaybetmesi ile gerçekleşti.

İnsani yardım dağıtıldığı esnada Kuybiyşev Kültür Merkezi yakınlarına düşen top mermisinin yardım için gelenleri hedef aldığı belirtildi. Yardım sırasında ve troleybüs durağında bekleyen 7 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrasında şehirdeki bütün yardım dağıtma faaliyeti durduruldu. Öte yandan sosyal ağlarda ölü sayının 9’a yükseldiği yönünde haberler yer aldı.

Sivillere yönelik saldırıya ilişkin Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Kurulu (RNBO) enformasyon ve analiz merkezinden yapılan açıklamada, militanların sivil nüfusu hedef aldığı saldırıda 7 kişinin hayatını kaybettiği öldüğü ve can kayıplarının netleştirilmeye çalışıldığı belirtildi.

RNBO, terör saldırısının bugün Belarus’un başkenti Minsk’te toplanan Ukrayna Temas Grubu’nun ateşkes ve barış görüşmelerini sekteye uğratmak amacıyla gerçekleştirildiğini öne sürdü.

Minsk’teki toplantıya Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) temsilcilerinin arabuluculuğunda Rusya ve Ukrayna yetkilileri ile Ukrayna’nın doğusunda Kiev’e bağlı güçlerle çatışan ayrılıkçıların temsilcileri katılıyor.

Bölgeden gelen haberlere göre gün içerisinde Donetsk’te sivillere yönelik çeşitli saldırılarda 5 kişinin daha hayatını kaybettiği ve 3 kişinin de yaralandığı belirtildi.

 

 

Öte yandan bölgenin Debaltsevo yerleşim biriminde gerçekleşen bombardımanda enkaz altında kalan 7 sivil hayatını kaybetti. Çatışmaların yeninden şiddetlendiği bölgede asker ve sivil kayıplarının sayısı her geçen gün artıyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu