Haberler

Rus iş dünyası: Ukrayna krizi 3-4 yılda ancak çözülür

Rusya’nın dev alüminyum üreticisi Rusal’ın ana ortağı Rus iş adamı Oleg Deripaska, Ukrayna’da bir trajedi yaşandığını, herkesin bu krizin bir an önce bitmesini istediğini söyledi.

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Formu çerçevesinde Rus basın mensuplarına değerlendirmede bulunan Deripaska, “Ukrayna’da yaşanan trajedinin son bulması 3-4 yıl alabilir. Rusların yüzde 40’ının Ukrayna’da akrabaları var. Ukraynalıların yüzde 70’nin Rusya’da akrabaları var.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna’da yaşananları görebildiğini ifade eden Deripaska, “Tüm hikaye ve taraflara baktığımızda krizin çözümü yıllar alır. Aksi bir felaket olarak duruyor. Acılar bilgelik getirebilir. Henüz sorunun ne zaman çözüleceğini bilmiyorum. Ortak çalışmaların desteklenmesinin doğru bir girişim olacağını düşünüyorum.” dedi.

Krizin tamamı ile sona ermesi gerektiğini, bunun için 3-4 yıl gerektiğini vurgulayan Rus iş adamı, “Bin yıl boyunca Slav halkları arasında yaşanan tek savaş yok.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’da yaşanan iç savaşta 5 binin üzerinde kişi hayatını kaybederken, 1 milyon kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı. Minsk Mutabakatı, Normandiya Formatı ve Astana zirveleri gibi farklı barış süreçlerinde beklenen ilerleme henüz sağlanamadı. Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkeler Rusya’ya yaptırım uygularken, Rusya ekonomisi de gelişmelerden önemli ölçüde etkilendi.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu