Haberler

[FOTO GALERİ VE VİDEO] Bakü’de 20 Ocak katliamında hayatını kaybedenler Kiev’de anıldı

Sovyet askerleri tarafından 20 Ocak 1990’da Azerbaycan’da katledilenler, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de de anıldı. Kiev’deki Samed Vurgun Kütüphanesi’nde gerçekleşen anma törenine katılan Azerbaycan’ın Kiev Büyükelçisi Eynullah Medetli, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada katliamın ülkesinde bağımsızlık mücadelesinin dönüm noktası olarak kabul edildiğini hatırlattı.

Medetli, Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov’un emriyle gerçekleştirilen katliamın üzerinde 25 yıl geçmesine rağmen yüreklerindeki acının dinmediğini söyledi. Büyükelçi Medetli, yaşanan trajik olayın anlatıldığı “Kanlı Ocak” sinema filminin Ukrayna’da gösterileceğini bildirdi.

Bir dakikalık saygı duruşunun akabinde Ukrayna’da yaşayan Azerbaycanlı STK temsilcileri, işadamları ve öğrenciler söz alarak duygularını ifade etti. Kiev’deki olaylarda aktif rol oynayan Ukraynalılar da etkinlikte konuşarak hayatını kaybedenlerin anısına mum yaktı.

Anma merasiminde Ukrayna- Azerbaycanlı Gençler Birliği (UAGB) tarafından “Kanlı Ocak” hadisesinin 25 yıl dönümü için özel hazırlanan video izlenildi. Etkinlik 20 Ocak’ın kronolojik belgeselinin gösterimi ile son buldu.

Bakü’de 20 Ocak 1990 tarihinde silahsız insanlara rastgele ateş açan ve üzerlerine tanklar süren Sovyet askerleri, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 137 kişiyi hunharca katlederken, 700 kişiyi ise yaralamıştı. Ülkede bağımsızlık mücadelesinin dönüm noktası olarak kabul edilen 20 Ocak’ta hayatını kaybedenler, her yıl aynı dönemde ülkede ve yurt dışı temsilciliklerinde çeşitli törenlerle anılıyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu