Haberler

Ukrayna’da 10 ayda 16 bin 500 kişiye HIV bulaştı

Avrupa’da en çok AİDS vakasının görüldüğü ülke olan Ukrayna’da 2014 yılının ilk 10 ayında yaklaşık 16 bin 500 kişiye HIV virüsünün bulaştığı tespit edildi.

HIV virüsünün yayılma hızında yüzde 6,7 oranında düşüş kaydedilse de Ekim 2014 yılı itibari ile Ukrayna’da sağlık kurumlarda gözetim altında bulunan HIV taşıyıcılarının sayısı yaklaşık 150 bin kişiye çıktı.

Ukrayna Sağlık Bakan vekili Vasiliy Lazorişinets, 1 Aralık Dünya AİDS Günü’nde yaptığı açıklamada, “Ukrayna HIV ve AİDS ile mücadelede belli olumlu sonuçlara ulaştı ama bununla beraber ülkedeki hastalık durumu ciddiyetini koruyor. Gençler bilinçlendi ve risk oluşturan davranışlardan artık kaçınıyorlar çünkü gençlerin arasında HIV veya AİDS yayılma oranı yüzde 21,8’den yüzde 9’a kadar iniş gösterdi” dedi.

Ülkede 2014 yılın ilk 10 ayın içerisinde geçen seneye nazaran HIV hastalanma oranında yüzde 6,7 oranında, AİDS’e bağlı ölümler ise yüzde 7,9 oranında düşüş kaydedildi. Ukrayna’da bugüne kadar yaklaşık 262 bin HIV vakası ve 74 bin AİDS vakası kayıt altına alındı.

2004’ten itibaren Ukrayna’da HIV virüs taşıyıcı insanlara tedavi sunmada büyük bir gelişime ulaştı. AİDS’e bağlı hastalıkların yanı sıra HIV’in azalmasında, antiretroviral ilaç tedavi (ART) programlarının kapsamı ve kalitesi artmasının önemli payı olduğu belirtildi. Hâlihazırda ülkede antiretroviral ilaç tedavisi alan 62 bin HIV taşıyıcısının yüzde 80’ninin masrafı devlet tarafından karşılanıyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu