DünyaHaberler

Putin: Yaptırım uygulayanlar Rusya pazarını kaybetti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelerin, Rusya gıda pazarını kaybettiklerini ve yanlış yaptıklarını söyledi. Ukrayna krizi nedeni ile yaptırım uygulayan Batılı ülkelerden Rusya gıda alımı durdurdu.

Rusya Halk Cephesi’nin düzenlediği forumda konuşan Putin, son dönemde gelişme gösteren alanlarda hukuken misilleme yapma hakları olduğunu söyledi.

Batılı ülkelerden gıda alımını durdurmanın Rusya’da tarım alanında yerel pazarda çalışacaklar için ek imkanlar sağladığını ifade eden Putin, “Misilleme kapsamına giren ürünlerin üretilebileceğine inanıyorum… Bu tedbirleri bunun için aldık. Bunun olmayacağına inansak, bu tedbirleri almazdık. Bunu avantaja dönüştürmemiz gerekiyor.” dedi.

Rusya’ya yönelik yaptırım uygulayan ülkelerin kendilerine daha çok zarar verdiğini kaydeden Rus lider, “Onlar Rusya’da gıda sektöründe durumları zarar gördü. Ülkemizin karşı karşıya olduğu bu sorunun üstesinden gelmede tarım sektörü üzerine düşeni yapacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya, ABD, AB ülkeleri, Norveç, Kanada ve Avustralya’dan 7 Ağustos’tan bu yana gıda alımı yapmıyor. Rusya bir yıl süre aldığı kararını uzatabileceği uyarsında bulundu.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu