Haberler

Poroşenko: Rusya ile doğalgazda “kış paketinde” anlaştık

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya ile doğalgaz krizine geçici çözüm sağlayacak “kış paketi” konusunda anlaştıklarını açıkladı. Ancak Kiev’in Rusya’ya olan borcunu ödeyebilmesi için uluslar arası desteğe ihtiyacı var.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Milano’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ikili görüşme yapmış, doğalgaz krizini de ele almıştı.

Gazprom, borucunu ödemediği gerekçesi ile Ukrayna’ya olan sevkiyatını Haziran ortasında durdurmuştu.

Ukrayna televizyonlarına konuşan Poroşenko, “Biz anlaşma sağladık. 31 Mart’a kadar bin metreküp için 385 dolar ödeme yapacağız. Ancak devlet enerji şirketi Naftogaz’ın Rusya’ya olan borcu ödeyecek nakit parası yok. ” dedi. Poroşenko’ya göre Lugansk ve Donetsk bölgesinde Rusya yanlısı milis güçlerin kontrolündeki bölgelerde tüketicilerin Naftogaz’a yüklü miktarda borçları bulunuyor.

Ukrayna’nın Naftogaz’ın doğalgaz alımı için gerekli parayı bulmak zorunda olduğunu ifade eden Poroşenko, “Bizim IMF dahil, bir dizi alternatiflerimiz var. IMF yetkilileri Kasım ortasında Kiev’e gelecek ve konuyu ele alacağız.” dedi.

Rusya 5,3 milyar dolar bulan borcun 4,5 milyara dolar çekilmesi konusunda da kolaylık sağlayacak. Ancak Moskova, bundan sonrası için Ukrayna’ya parasını ödemeden doğalgaz sevkiyatı yapmayacak. Rusya, Ukrayna ve AB yetkilileri 21 Ekim’de Brüksel’de sorunun çözümü için bir araya gelecek.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu