Haberler

Ukrayna, doğu bölgesinde ateşkes şartlarını açıkladı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, ülkenin doğu bölgesinde devam eden çatışmalarda karşılıklı olarak ateşkes sağlanabilmesi için şartlarını açıkladı.

Berlin’de, 17 Ağustos’da Rusya, Almanya ve Fransa dışişleri bakanları tarafından yapılan dörtlü zirveyi hatırlatan Klimkin, “Ateşkesle ilgili konu ele alındı. Bize göre öncelikle sınırın çok iyi korunması gerekiyor. Böylece silahlı grup ve ağır silahlar sınırı geçerek bölgeye gelmemeli. AGİT gözlemcileri için çalışma koşullarının sağlanması ve rehinelerle ilgili durumda da olumlu gelişmeler sağlanmalı.” dedi.

Karşılıklı olarak ateşkes taahhüdünde bulunduklarını ifade eden Klimkin, “Bizim üç şartımız var. Sınır tamamı ile güvence altına alınmalı. AGİT gözlemcileri sınır dahil tüm alanlarda denetim yapabilmeli. Tüm rehineler serbest bırakılmalı ve yeni rehineler asla olmamalı.” açıklamasında bulundu.

Ukrayna’nın ateşkes için yapay talepleri olmadığını kaydeden Kilimkin, etkin bir ateşkes sağlanmasını istediklerini, bunun Rusya’nın bölgede tansiyonu düşürme konusunda etkin adımlar atması ile mümkün olabileceğini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Berlin müzakerelerinde Ukrayna’nın koşulsuz ateşkes ilan etmesi gerektiğini belirtmesine rağmen yeni şartlar ileri sürülmesini eleştirdi.

Şubat ayında Kiev’de gerçekleşen darbe sonrası yapılan seçimlerde iktidara gelen Petro Poroşenko yönetimini, doğu Ukrayna’da tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti tanımıyor. Kiev yönetimi bölgede kontrolü sağlamak için Nisan ayının ortasından itibaren bölgede operasyonlarını sürdürüyor.

Moskova, krizin çözümü için bölge temsilcileri ile Kiev yönetiminin masaya oturmasını ve barışçıl bir çözüm bulmalarını destekliyor. Doğu Ukrayna’daki ayaklanmanın Moskova’nın desteği ile gerçekleştiğini savunan batılı ülkeler, Rusya’ya yaptırım uygulamaya başladı. Rusya da karşı adım olarak Batılı ülkelerden gıda alımını bir yıllığına durdurdu.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu