Haberler

Poroşenko Slavyansk’ı ziyaret etti

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, uzun süren çatışmaların akabinde ayrılıkçılardan temizlenerek kontrolün sağlandığı Slavyansk şehrini ziyaret etti.
Sivil halkla da bir araya gelen Poroşenko, şehirde hayatın bir an önce normale dönmesi için çalışmaların yapıldığını açıkladı.
Poroşenko operasyon sırasında kahramanlık gösteren askerlere nişanlarını dağıttı.

Poroşenko, yerel idarenin bir an önce şehirden kaçan sivillerin geri dönmesi için yıkılmış ya da hasar görmüş evler ve su şebekesinin onarması talimatı verdi. Haftalardır elektriksiz olan şehre Poroşenko’nun gelişiyle elektrik verilmeye başladı.

Poroşenko: “Şehirde çocukların 1 Eylül’de okula başlamaları için plan yapılmalı. 1 Eylül’de çocuklar okula gitmeli. Çünkü, çocukların okullara gidişi bile bir barış sembolüdür.” dedi. Poroşenko yakın zamanda ayrılıkçıların çekildiği; Donetsk ile Lugansk’ı da ziyaret edeceğini ifade etti.

Ukrayna’nın doğusunun ayrılıkçılardan arındırılmasının sadece bir askeri operasyon olmadığını söyleyen, Poroşenko, yerel sivil halkın silahlı ayrılıkçıların baskısı altında yaşamak istememesinin operasyonları başarılı kıldığını dile getirdi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu