Haberler

Ukrayna’nın doğusundan 25 binden fazla sivil göçtü

Ukrayna’nın doğu bölgelerindeki ayrılıkçılarla kolluk kuvvetleri arasındaki çatışmalardan etkilenen 25 binden fazla sivil bölgeden ayrılmak zorunda kaldı.

Bölgeden ayrılan kişilerin genellikle; Kiev, Zaporoj, Harkiv, Odesa ve Dnepropetrovsk bölgelerinde yerleştiği bildirildi.

Ukrayna Olağanüstü Haller Servisi’nden yapılan açıklamada, terörle mücadele operasyonlarının başladığı Nisan ayından bu tarafa, Donetsk ve Lugansk bölgelerinden 25 binden fazla kişi ülkenin farklı yerlere yerleştirildi belirtildi.

Olağanüstü Haller Servisi yurt ve okul binalarına yerleştirilenler arasında 10 bin 86 çocuk ile 3 bin 27 engelli ve yaşlının olduğunu açıkladı.

Öte yanda vatandaşların büyük kısmı devletin tahliyesini beklemeden bölgeden ayrılarak, geçici olarak akrabalarına ya da yakınlarının yanına taşınmıştı.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın 17 Haziran’da açıkladığı verilerine göre; ilhak edilen Kırım ve Ukrayna’nın doğusundaki olaylardan etkilenerek evini terk eden kişilerin sayısı 34 bini aştı.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu