Haberler

Poroşenko resmen Ukrayna Cumhurbaşkanı ilan edildi

Ukrayna’da 25 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçları resmen açıklandı. Ukrayna Merkez Seçim Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre ilk turda oyların yüzde 54,7’sini (9,8 milyon) alan Petro Poroşenko, Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanı oldu.

Eski Turuncu Devrim liderlerinden Batkivşçina Parti Başkanı Yulia Timoşenko yüzde 12,81 destek bulabildi. Radikal Parti lideri Oleh Lyaşko yüzde 8,32, Sivil Parti lideri Anatoliy Hritsenko yüzde 5,48, Serhiy Tihipko yüzde 5,23 ve Muhaylo Dobkin yüzde 3 oy aldı. Aşırı radikal grupların partisi Sağ Sektör lideri Dmitro Yaroş ise yüzde 0,7 de kaldı.

Kiev’de gerçekleşen devrimin ardından iç çatışmaların yaşandığı ve Kırım’ın Rusya’ya bağlandığı bir ortamda yapılan seçimlerden vatandaşların yüzde 60,7’si sandığa gitti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna seçimlerinin sonuçlarını tanıyacaklarını belirtmiş, yeni liderden ülkenin doğu ve güney bölgelerinde başlatılan “cezalandırıcı operasyonu” durdurmasını ve diyalog içinde krizin çözülmesini talep etmişti.

Ukrayna ordusunun hızlı bir şekilde hareket ederek operasyonlardan sonuç alınmasını isteyen Poroşenko, Kırım’ın ilhakını kabul etmeyeceklerini açıklamıştı.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu