DünyaHaberler

Putin’den Türkiye ve AB ülke liderlerine doğalgaz mektubu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna üzerinden yapılan doğalgaz sevkiyatı ile ilgili rejimin 1 Haziran’dan itibaren değişeceği konusunda Türkiye ve AB ülke liderlerine mektup gönderdi.

Nisan başında gönderdiği ilk mektubu hatırlatan Rus lider, son dönemde Ukrayna ile yapılan görüşmelerde ilerleme sağlanamadığı ve borcun giderek arttığına değindi.

İşte, Türkiye dahil; Avusturya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Makedonya, Moldova, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovekya ve Slovenya liderlerine gönderilen mektubun tam tercümesi:

Değerli mevkidaşlarım,

 

Ukrayna ekonomisinin istikrara kavuşturulmasına ve Rus doğalgazının sözleşmelere uygun olarak tedarikinin ve transit geçişinin devamlılığının sağlanmasına yönelik ortak bir yaklaşım oluşturabilmek için Nisan ayı başında acil istişarelere başlanması önerisinde bulunmuştuk.

 

Bir aydan uzun süre geçti. Bu süre zarfında AB üyesi olmayan bir dizi ülkenin temsilcileriyle Moskova’da istişarelerde bulunduk. Bu görüşmelerde muhataplarımız, Ukrayna’nın Rusya Federasyonu’nun tedarik ettiği doğalgaz karşılığında yapması gereken ödemeler konusundaki tutumuna ve Ukrayna’nın yeraltı depolama tesislerinde yetersiz miktarda gaz depolanmasının yaratacağı risklere dair kaygılarımızı tamamen paylaştıklarını belirttiler.

 

AB ülkelerine gelince, Avrupa Komisyonu’nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Oettingerin liderliğindeki bir heyetle yalnızca bir görüşme gerçekleştirebildik. Varşova’da yapılan bu toplantıya Ukrayna temsilcisi Yuri Prodan da iştirak etti. Ne yazık ki ortaklarımızdan, Ukrayna’nın doğalgaz şirketinin yasal yükümlülüklerini yerine getirmeye devam etmesi ve Avrupa’ya doğalgaz transitinin sağlıklı bir biçimde sürmesini sağlamak için bu şirketle ilgili sıkıntıları ortadan kaldırmaya yönelik hiçbir somut öneri gelmediğini söylemek zorundayız.

 

Bunun yanı sıra, bu zaman zarfında Rus doğalgazı için yapılması gereken ödemeler konusunda hiçbir ilerleme sağlanamadığı gibi, Ukrayna’ya tedarik edilen doğalgaz için Gazprom’a en ufak bir ödeme yapılmamış ve Ukrayna’nın toplam borcu $2,237 milyarlık artış göstererek $3,508 milyar seviyesine ulaşmıştır.IMF’yle varılan anlaşma uyarınca Ukrayna’ya verilecek kredinin $3,2 milyarlık ilk dilimi teslim edilmiş olmasına rağmen böyle bir durumla karşı karşıya bulunmaktayız.

 

Bu şartlar altında, Rus şirketi sözleşmeyle belirlenmiş yasal haklarına dayanarak Ukrayna’dan doğalgaz tedariki için ön ödeme talep etmiştir. 1 Haziran itibariyle doğalgaz tedariki ön ödeme miktarına göre yapılmaya başlanacaktır.

 

Mevcut koşulların bu kararı zorunlu kıldığının altını tekrar çizmek isterim. Rusya Federasyonu halen normal şartlara dönülmesi için Avrupa ülkeleriyle istişareleri sürdürmeye ve işbirliği içinde çalışmaya hazırdır. Avrupa Komisyonu’nun da Ukrayna ekonomisini istikrara kavuşturmaya yönelik somut ve adil çözümler üretilmesi adına sürece daha etkin bir biçimde katkıda bulunmasını umut etmekteyiz.

www.ukraynahaber.com.ua

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu