Haberler

Ukrayna krizinde gözler Viyana’da

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun da katılımıyla Viyana’da başladı.

Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu konseyin yılda bir kez yapılan Bakanlar Komitesi Toplantısı’nda ana gündem Ukrayna krizi. Toplantıda ayrıca Genel Sekreter Thorbjørn Jagland’ın kaleme aldığı, “Avrupa’da demokrasi, insan hakları ve hukuk üstünlüğünün durumu” konulu rapor katılımcılarla paylaşılacak.

Ukrayna ve Rusya dışişleri bakanlarının dün geldiği Viyana’da iki bakan ayrı ayrı Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ile bir araya geldi. Toplantı sonrasında Ukrayna ve Rusya arasında ikili resmi bir görüşmenin olup olmayacağı henüz netlik kazanmadı.

Konsey tarafından yapılan resmi açıklamaya göre 47 üyeli konseyin 124. toplantısında “Avrupa Konseyi değerleri ve Avrupa’da istikrar: mevcut sorunlar” başlığı altında “Avrupa’da mevcut kriz”, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi sisteminin uzun vadeli etkinliğinin güvence altına alınması”, “Avrupa Birliği ile işbirliği” ile “Avrupa Konseyi’nin komşu devletlere yönelik politikası” konuları görüşülecek.

Konsey öncesi üye ülkeler Ukrayna krizinde taraflara diyalog çağrısında bulunurken Avusturya medyasına konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanı Andrey Deşitsa, Rusya’nın ülkelerine karşı yeni bir savaş turu yürüttüğünü söyledi. Ukraynalı bakan yaşananları gizli bir işgal olarak tanımlarken çözüm için diyaloğa açık olduklarını ifade etti.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un öğle saatlerinde bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

SEYİT ARSLAN | VİYANA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu