Haberler

Ukrayna, BM’den ortak operasyon talep etti

Ukrayna geçici Cumhurbaşkanı Oleksandr Turçinov, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’la yaptığı telefon görüşmesinde, BM barış gücü askerleri ile birlikte ülkenin güneydoğusundaki ayaklanmaları bastırma talebinde bulundu.

Turçinov’un partisi Batkivşina’nın basın merkezinden yapılan açıklamada, Turçinov’un uzlaşmaya varma ya da hoşgörülü olma gibi bir niyeti olmadığı, birlikte yapılacak operasyonla bölgedeki terörle mücadele çalışmalarının meşruluğu ve hukuka uygunluğunun tescil edileceğini söylediği kaydedildi.

Doğu Ukrayna’nın Kırım’dan çok farklı olduğunu ve bir çok vatandaşın ayrılmayı düşünmediğini savunan Turçinov, “Sivilleri korumak için geniş çaplı bir operasyon başlatıldı. Ukrayna halkı kendilerini terör ve kriminal yapıdan korumamızı istiyor. Biz halkımızı yaşamlarını ve sağlıklarını tehdit eden terör gruplarına teslim etmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Geçici Ukrayna Cumhurbaşkanı yerel yönetimlerin idari ve mali alanlarda yetkilerinin artırılması konusunda yasal düzenlemelere de hazır olduklarını belirtti.

Ülke genelinde, özellikle de doğu ve güney bölgelerde sorunu çözmek için yönetimin adımlar atmasını isteyen Ban da, sorunun barışçıl yolla çözümü için elinde geleni yapacağını ifade etti.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu