Haberler

Rusya, Güvenlik Konseyini göreve çağırdı: Ukrayna’da sivil savaşı engelleyin

Rusya Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nı (AGİT) Ukrayna’nın güneydoğusunda yaşanan gelişmeleri değerlendirmeye alması için acil çağrıda bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın meşru Cumhurbaşkanını devirerek iktidara gelen “Meydan” eylemcilerinin kendi halkına karşı savaşı acilen durdurmalarını ve 21 Şubat’ta imzalanan anlaşmaya uymalarını talep etti.

21 Şubat’ta Ukrayna devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ve muhalif liderler arasında erken seçim ve gösterilerin sona erdirilmesi konusunda anlaşmaya varılmıştı. Ancak sonrasında devam eden eylemlerle Yanukoviç görevi bırakmak zorunda kalmış, tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden, Kırım da Rusya’ya bağlanmıştı.

“Meydan” protestocularının arkasında bulunmakla suçladığı Batılı sponsorlar ve ABD’ye seslenen Rusya Dışişleri Bakanlığı, kontrolden çıkan grupları dizginlemeye çağırdı ve onların aşırılıkçı ve neo-Nazi yapılardan uzaklaşmaları için katkı yapmaya davet etti.

Kendi halkına karşı silah kullanılmasının durdurulmasını ve gerçek bir ulusal diyalog sürecinin başlatılmasını talep eden Moskova, temel bir anayasal değişim için tüm bölgelerin eşit haklara sahip olması gerektiğini hatırlattı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, “Şimdi sivil bir savaştan kaçınabilme ihtimali Batılı ülkelerin elinde bulunuyor…” uyarısı yaptı.

ORDU OPERASYON YAPACAK

Ukrayna’nın güney doğu bölgelerinde hükümet binalarını Rusya yanlılarının işgali üzerine harekete geçe Kiev yönetimi bölgede terörle mücadele kapsamında operasyon başlattı. Gün boyunca devam eden olaylarda en az 3 kişi ölürken onlarca da yaralı var.

Ukrayna geçici Cumhurbaşkanı Oleksandr Turçinov akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin aldığı kararla bölgede operasyonda ordu birliklerinin kullanılacağını kaydetti. Turçinov yöneticilerin Kırım senaryosunun doğu bölgelerinde tekrarlanmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Rusya 25 Mayıs’ta yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce ayasal değişiklik yapılmasını ve federasyon yapısına geçilmesini istiyor. Moskova’ya göre Ukrayna tarafsızlığını anayasa ile garanti altına almalı.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu