Haberler

Kerry ve Lavrov Ukrayna’da barışçıl çözüm için anlaştılar

Ukrayna’nın güney ve doğu bölgeleri Donetsk ve Harkiv’da yükselen tansiyonun düşürülmesi için ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rus meslektaşı Sergey Lavrov’la bir günde iki kez telefon görüşmesi yaptı. Taraflar krizin barışçıl yollarla çözümü konusunda mutabakata vardı.

Kiev yönetiminin Donetsk’de kent yönetim binalarını işgal eden göstericiler için verdiği süre doldu. Ukrayna’nın operasyonlarında şiddeti arttırmasından endişe edilirken, Rusya’nın da bölgeye müdahil olma riski bulunuyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada bölgede krizin diyalog ve barışçıl bir şekilde çözülmesi için Lavrov ve Kerry’nin telefon görüşmesi yaptığı ve iki bakanın da siyasi amaçlar için güç kullanılmasına kesinlikle karşı çıktığı kaydedildi.

Lavrov, Ukrayna anayasasında yapılacak değişiklikle federal bir düzene geçilmesinin önemine dikkat çekerken, krizin çözümü için Rusya, ABD, AB ve Ukraynalı temsilcilerin katılacağı dörtlü bir yapının kurulması ele alındı.

UKRAYNA’DA AMERİKAN ÖZEL BİRLİĞİ YOK
Görüşmede Kerry, Lavrov’a Ukrayna’da Amerikan özel birliği Greystone’ların görev almadığını teyit etti. Dün yapılan açıklamalarda 150 kadar Amerikan askerinin bölgede operasyonlara katıldığı iddia edilmişti. Kerry, iddiaların araştırıldığını ve böyle bir bulguya rastlamadıklarını söyledi. Lavrov da Kerry’nin bu garantisini kabul ettiğini teyit etti.

Suriye’den kimyasal silahların çıkarılması ile ilgili konunun da detaylı bir şekilde ele alındığı belirtildi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Vitaliy Yarema, Donetsk’deki olayların sona ermesini ve eylemcilerin binaları boşaltmasını ümit ettiklerini açıkladı. Bir uzlaşı sağlamayı ümit ettiklerini ifade eden Yarema, “Donetsk’de kan akmasından uzak durmak istiyoruz. Binayı boşaltmak için güç kullanılmayacak. Yarına sorunun çözüşmüş olmasını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu