Haberler

Avrupa, Ukrayna’ya gözlemci gönderiyor

Ukrayna’da yaşanan siyasi krizi denetlemek için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bu hafta içerisinde Ukrayna’ya 100 gözlemci gönderecek. AGİT üyesi 57 ülkeden gözlemciler Ukrayna’nın doğusundaki 9 şehri ziyaret edecek.

AGİT, çatışma önleme ve kriz yönetimi organizasyonu için 6 aylığına Ukrayna’ya ilk etapta 100 gözlemci göndermeyi kabul etti. 100 kişilik grubun genişletilerek 500 gözlemciye kadar da çıkabileceği vurgulandı.

Ukrayna’ya 10 ile 20 arasında gözlemci gönderebileceğini açıklayan Finlandiya AGİT Temsilcisi Katja Pehrman, “Belirleyeceğimiz gözlemciler, polis yetkililerinin yanı sıra, azınlık ve insan hakları uzmanlarından oluşturulacaktır.” diye konuştu.

Sivil gözlemcilerin görevini açıklayan Katja Pehrman, “Gözlemcilerimizin görevi Ukrayna’da insan hakları durumunu izlemenin yanı sıra azınlıkların durumlarını da rapor etmektir. Gözlemcilerin misyonu ve amacı ise Ukrayna’daki gerginliği hafifletmeye yardımcı olmak ve yerinde somut bilgi sağlamaktır.” dedi.

Gözlemciler, Doğu Ukrayna’da yer alan ve ağırlıklı olarak Rusça konuşan kent dahil olmak üzere 9 şehirde görev yapacak. Uzmanlar, Rusya kontrolü altında olan Kırım’ı ziyaret edemeyecek.

YAVUZ ŞAHİN | HELSİNKİ – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu