Haberler

Kırım Tatarları geceyi gergin geçirdi

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nden dün meşruiyet tartışmaları gölgesinde gerçekleşen referanduma katılanların yüzde 93’ü tercihini ‘Rusya’ olarak kullandı. Kırım’ın başkenti Simferopol’de (Akmescit) yaşayan Tatarlar ise boykot ettikleri referandumdan çıkan sonucu kabul etmiyor.

Gergin günler geçiren Kırım Tatarları, yaşadıkları mahalle girişlerinde trafik kontrolü yaparak Rusya yanlısı milislerin bölgelerine girmelerine izin vermiyor. Şehir merkezinde Rusya yanlıları sabaha kadar kutlamalar yaparken, Kırım Tatarları ise geceyi nöbet tutarak geçirdi. Tatarlar soğuk gecede varillerde odun yakarak ısındı. Yola koydukları paletlerle mahalleye giren araçları kontrol ettiler. Tatar gençler mahalleler arasındaki diğer gruplarla iletişimi ise telsizler aracılığıyla sağlıyor ve birbirilerine anlık bilgi veriyor.

Simferopol’ün banliyölerinin güvenliğini sağlayan Fuat Murat isimli bir genç, “Hepimiz burada toplandık. Bizim toprağımızın güvenliğini sağlıyoruz. Her gece değişimli bir şekilde nöbet tutuyoruz. Geliyoruz burada semtimize girişleri kontrol ediyoruz. Çünkü bugünlerde biraz zorluk var. Bu toprakta barış kalması ve çeşitli türlü provokasyonlar olmaması için buradayız.” dedi. Hiçbir güvenlik aracı ve gereci kullanmadıklarını ifade eden gönüllü bekçi, “Biz silahsızız. Aramızda silah bulundurmak yasaktır. Başkalarından da aslında silahla karşılık beklemiyoruz. Silahlı adam gelse, ne bileyim savunacağız işte bir şeyler yapılacak. İnşallah olmaz böyle bir şey. Silahlı ordu gelse bir şey yapamazsın. Silahlı adamlar kalabalık gelse bir şey yapamazsın, ama böyle bir iki adam geldi, ortalığı karıştırıyor bir şeyler (olay) çıkartıyorsa ona karşı koyabiliriz” diye konuştu.

YUNUS ERDOĞDU | SİMFEROPOL – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu