Haberler

Rusya Savunma Bakanı: Kırım’da Rus askeri yok

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde ve Ukrayna topraklarında Rus askeri bulunmadığını, yayınlanan video ve fotoğrafların da provokasyon olduğunu iddia etti.

Rus askerlerinin rütbe ve nişanlarını sökerek Kırım’da devlet binaları ve stratejik noktalarda görev yaptığını gösteren görüntü ve fotoğrafları değerlendiren Şoygu, “Elbette bu bir provokasyon ve tam bir saçmalık…” dedi.

Kırım’da herhangi bir Rus askeri olup olmadığı ile ilgili ısrarlı soruyu yanıtlayan Şoygu, “Hayır, kesinlikle ordu yok…” dedi.

Rusya Savunma Bakanı, Kırım yerel savunma birliklerinin Tiger ve Rıs tip zırhlı silahlı araçlarının nereden geldiği konusunda bilgisi olmadığını da söyledi.

Şoygu milis grupların Rus olduğunu söylemelerinin saçma olduğunu ve Rus plakalı araçların görüntülerinin ise provokasyon olduğunu iddia etti.

Kiev’de Viktor Yanukoviç yönetiminin devrilmesinin ardından Kırım’da Rusya yanlısı yapının korunabilmesi için Rus askerlerinin rütbe ve nişanlarını sökerek görev aldığı belirtilmişti.

Rusya ilk kez Kırım’daki silahlı gruplarla ilgilerinin olmadığı açıklamasında bulundu.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu