DünyaHaberler

Putin’den orduya “üsse dön!” emri

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Merkez ve Batı Birlikleri’nden 150 binden fazla askerin katıldığı tatbikatı sona erdirerek, daimi üslerine dönmeleri emrini verdi.

Kremlin danışmanı Dmitri Peskov yaptığı açıklamada, Putin’in sürpriz emirle başlattığı tatbikatın başarılı bir şekilde gerçekleştiği kaydedildi. Açıklamada, “Rus ordularının başkomutanı olarak Vladimir Putin, tatbikata katılan birliklerin kalıcı üslerine dönmeleri emrini verdi.” denildi.
Putin, dün Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile birlikte Leningrad bölgesindeki tatbikatı denetledi.

Ukrayna’da yaşanan gelişmelerle eş zamanlı olarak gerçekleşen tatbikat nedeni ile tansiyon yükselmişti. Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde Rus askeri birliklerinin kontrolü giderek artarken, 30 Mart’ta yapılacak referandumda daha özerk bir Kırım Devleti için sandığa gidileceği kaydediliyor.

ABD RUSYA İLE ASKERİ İŞBİRLİĞİNİ ASKIYA ALDI

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik müdahalesini sert bir şekilde eleştiren ABD Başkanı Barack Obama ise Moskova ile askeri işbirliğini askıya aldı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, Ukrayna’da meydana gelen son olaylara bağlı olarak ABD ile Rusya arasında işbirliğinin durdurulduğu belirtildi. Buna ortak askeri tatbikatlar, ikili görüşmeler, liman ziyaretleri ve planlanan konferanslar dahil edildi.

Ukrayna’da yaşanan gelişmelerin dikkatle izlendiğini ifade eden Pentagon, NATO müttefikleri ile ilişkilerin süreceğini vurguladı ve Kırım’daki Rus askerlerinin üslerine dönmeleri çağrısında bulundu.

Pentagon bölgeye savaş gemilerinin gönderileceği ile ilgili iddiaları ise yalanladı. Avrupa ve Karadeniz’de bulunan ABD askerlerinin statüsünün değişmediği, önceden planlanan rutin operasyon ve tatbikatlara devam edildiği vurgulandı.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu