Haberler

Rus jetleri Ukrayna sınırında devriye uçuşuna başladı

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in orduya sürpriz tatbikat emrini vermesinin ardından Rusya’nın Batı Bölgesi’ndeki savaş uçaklarının yüksek alarm durumuna geçtiğini açıkladı.

Interfax’a açıklamada bulunan Bakanlık, “Jetlerimiz sınır bölgesinde sürekli devriye uçuşu yapıyor. Batı Askeri Birliği hava operasyon gücü, yüksek alarm durumunda..” bilgisini verdi.

Rusya sürpriz tatbikatla ordunun savaşa hazır olma durumunu test ediyor.

Batı ve Merkezi askeri birliklerden 90 savaş uçağı, 120 helikopter, 880 tank, bin 200 askeri zırhlı araç ve 80 civarında gemi tatbikatta yer alıyor.

Rusya’nın sürpriz alarm durumu ise komşu ülkelerde endişelere neden oldu. Litvanya Savunma Bakan Yardımcısı Marıjus Velicka, “Rusya bağımsız bir ülke. İstediği zaman bu tür tatbikatları yapabilir. Ancak tüm tatbikatın bizim sınırlarımızdan çok uzakta olmamasından endişe duyuyorum.” dedi.

Rusya’nın tatbikat zamanlamasına dikkat çeken Litvanyalı bakan, “Ukrayna’da siyasi istikrar henüz sağlanmış değil… Bu durum farklı gelişmelere neden olabilir…” uyarısında bulundu.

Rus yetkililer ise Ukrayna’nın bağımsız bir ülke olduğuna, kendilerinin askeri olarak herhangi bir müdahalede bulunmalarının imkansız olduğuna işaret ediyor. Uzmanlar, Rusya’nın Sivastopol’da bulunan askeri üssü ve Rus azınlıkların haklarını korumak için gözdağı verme çabasında olduğuna işaret ediyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu