Haberler

Ukrayna’daki nükleer santrallerin güvenlik tedbirleri arttırıldı

Ukrayna’da eylemcilerin, bakanlık, valilik ve devlet dairelerini eline geçirmesi üzerine Enerji Bakanlığı, muhtemel baskınlara karşı nükleer santrallerdeki güvenlik tedbirlerini arttırdı.

Ukrayna Enerji Bakanı Eduard Stavitskiy, ülke genelinde siyasi tansiyonun yükselmesi ve muhtemel baskın tehlikesine karşı nükleer santrallerin güvenliğinin Mart ayının sonunda kadar arttırıldığını ifade etti.

Muhtemel bir baskına hazırlıklı olabilmek için bu kararı aldıklarını ifade eden Stavitskiy, nükleer santrallerin devletin özel koruması altında olduğunu ve santral personelinin grev yapma hakkı olmadığını belirtti.

Ukrayna, sahip olduğu nükleer reaktör sayısı bakımından dünyada 10. sırada bulunuyor. Ukrayna’da faaliyette; Zaporojskaya, Rovenskaya, Hmelnitskaya ve Yujnoukrainskaya olmak üzere 4 nükleer elektrik santral bulunuyor. Söz konusu 4 santralde toplam 15 tane reaktör çalışır vaziyette.

Çernobil faciasından sonra bölgedeki 3 reaktör durdurulmuştu. Nükleer santrallerde üretilen elektrik ile ülkenin elektrik enerji ihtiyacının yarısına yakını karşılanıyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu