Haberler

“Euro Meydan 2015 yılına kadar devam etmeli”

Anavatan (Batkivşina) Partisi lideri Arseniy Yatsenük, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in merkezindeki Bağımsızlık Meydanı’nda devam eden, ‘Euro Meydan’ eylemlerinin 2015 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar devam etmesi gerektiğini söyledi.

Yatsenük yaptığı açıklamada: “Kiev’in merkezindeki eylemler Ukrayna’da özgürlüğün bir sembolü olarak kalmaya devam etmeli. Yalnız bu eylemler ne zaman tüm Ukrayna’yı, Batı’dan ve Doğu’ya kadar kuşatırsa biz o zaman kazanacağız.” dedi.

Muhalif lider Yatsenük: “Meydanın öylesine durmaya hakkı yok. Sadece duruyorsak geriye gidiş yaşanıyor demektir. Onun için yeni bir taktiği artık hayata geçiriyoruz. Meydan artık geziyor. Meydan polise gidiyor, (Cumhurbaşkanı Viktor) Yanukoviç’e, (Başbakanı Nikolay) Azarov’a, (Parlamento Başkanı Vladimir) Rıbak’a gidip onları ziyaret ediyor. Trafik polisin yanına gidip kendi eylemcilerini koruyor. Meydan sürekli bir şeyler ile mücadele ediyor.” diye konuştu.

2015 yılda yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Yatsenük: “Bir senemiz var seçimlere hazırlanmak için. Meydandaki yüzlerce insan seçimde komisyonlarda, gözlemciler olarak çalışmalı ve oy sayımının yapılacağı gece milyonlarca seçmen seçim bölgelerine gidip Ukraynalıların seçimini korumalı.” şeklinde konuştu.

Daha önce Yatsenük, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turuna meydandaki eylemleri organize den üç muhalefet partinin de liderlerin aday olarak katılacağını söylemişti.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu