Haberler

Mandela, defnedildi

Geçtiğimiz günlerde 95 yaşında vefat eden dünyanın en ünlü mahkûmu, Güney Afrika’nın efsane lideri Nelson Mandela, çocukluk yıllarını geçirdiği Qunu köyündeki aile kabristanına defnedildi.

Köyde kurulan dev çadırda 4 bin 500 davetlinin katıldığı resmi cenaze töreninin ardından efsane liderin cenazesi, aile ve dava arkadaşlarından oluşan yüz kişilik bir grup tarafından toprağa verildi.

Mandela’nın Güney Afrika bayrağına sarılı tabutu, 21 pare top atışıyla kalabalık bir eskort eşliğinde dev çadıra getirildi. Tören, Xhosa dilinde “Sözünü yerine getir” ilahisi ile başladı. Cenaze töreninin ardından Mandela’nın cenazesi, aile ve dava arkadaşlarından oluşan yüz kişilik bir grup tarafından toprağa verildi. Mandela’yı son yolculuğuna uğurlamak için gelenler arasında Devlet Başkanı Jacop Zuma, Mandela’nın eşleri, İngiltere Prensi Charles, Amerikalı insan hakları aktivisti Rahip Jesse Jackson, ABD talk-show kraliçesi Oprah Winfrey, Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, Tanzanya Devlet Başkanı Jakaya Kikwete, Malawi lideri Joyce Banda, Monako Prensi Albert, Zambiya eski Devlet Başkanı Kenneth Kaunda, İşadamı Richard Branson gibi ünlü isimler bulunuyor.

Geçtiğimiz Salı günü Johannesburg’taki FNB Stadyumu’nda gerçekleştirilen ve 91 liderin katıldığı yüzyılın anma töreninin ardından Mandela’nın naaşını, Devlet Başkanlığı Binası’nda yaklaşık 100 bin kişi ziyaret etmişti.

TÜRKMEN TERZİ | JOHANNESBURG – CİHAN

Daha Fazla Göster

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı