DünyaHaberler

Putin: Ukrayna’da yaşananlar devrim değil, taşkınlıktır

Ermenistan’ı ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da yaşanan olayları değerlendirdi. Putin, “Ukrayna’da yaşananlar devrim değil taşkınlıktır.” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile yaptığı basın toplantısında gündeme yönelik soruları yanıtladı. Ukrayna’da yaşananlara değinen Putin, “Ukrayna’da yaşananlar devrimden çok taşkınlıkları anımsatıyor. Bence, AB ile Ortaklık Anlaşması ile pek ilgisi yok.” diye konuştu.

Putin, “Muhalefet mevcut hükümeti sallandırmaya çalışıyor. Çok iyi organize edilmiş olaylar. Bu olaylar 2015’te yapılacak seçimler için hazırlanmıştı.” şeklinde konuştu. AB’nin şartlarının çok zor olduğunu dile getiren Putin, muhalefetin yaşananları kontrol edemediğini söyledi. Putin, “Çok iyi hazırlanmış grupları görüyoruz. Muhalefet ya bunları kontrol edemiyor, ya da birilerine alet oluyor.” dedi.

‘YUKARI KARABAĞ İÇİN SAVAŞ SÖYLEMLERİ ZARAR VERİCİ’

Yukarı Karabağ yüzünden çıkabilecek savaş sorusuna yanıt veren Putin, savaş söylemlerin zarar verici olduğunu söyledi. Putin, “Savaş çıkması durumunda bizim nasıl karar alacağımıza benzer sorular zarar vericidir.” dedi.

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarında hak iddia etmesi ile 1988’de başlayan kriz, 1992’de savaşa dönüşmüş, ardın da Ermenistan Yukarı Karabağ ve 7 bölge dahil olmak üzere Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal etmişti. 1994’de ateşkes anlaşması imzalanmasına rağmen henüz Rusya, Fransa ve ABD’nin eş başkanlıklarını yaptığı Minsk Grubu barış anlaşmasının imzalanmasında başarı sağlayamadı.

ABDURRAHMAN KAMBUROĞLU | MOSKOVA

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu