Haberler

Dershanelere Japon formülü: öğrencilere Kit Kat dağıtalım

Son günlerde Türkiye’de dershanelerin kapatılması gündemde, bir dönüşüm konuşuluyor. Kimi diyor ki dershaneleri; koleje dönüştürelim, kimisi ise mazideki medrese ve tekkeye, kimisi üniversiteye, kimisi motel yapalım…   

Dershaneler olmazsa ülkedeki kör topal giden eğitim sisteminin kaos yaşayacağı malum. Mesele rant meselesi de değil siyasi.

Zaten rant olsa dershane sahipleri; market açar, köprü ihalesi alır, hava-kara-deniz taşımacılığı yapardı. Bunlar çok daha karlı bir işler.

Gelelim sihirli formüle. İkinci dünya savaşına hiç girmemiş Türkiye’nin durumu ortada.

Peki Japonlar daha dün atom bombası yediği halde belini nasıl doğrulttu?

Cevap: Sınava girecek olan Japon üniversite öğrencileri yanında «Kit Kat» çikolatasını bir muska olarak bulunduruyor.

Bu durumun nedeni ise; «Mutlaka kazanacağız!» anlamına gelen ve Japoncada sık kullanılan «kito katsu» sözü.

Söz konusu tatlının ismi motive ettiği için Japon gençler Kit Kat’sız önemli işlere başlamıyor. Bir nevi onlar için besmele gibi.

Bence hükümet dershaneleri kapatınca Japon gençlerin başarı sırrı olan Kit Kat’ları üniversiteye hazırlanan öğrencilere dağıtsın.

Ya da bizim Çanakkale’de ecdadımızı motive eden her ne ise onu bir bulsun ortaya çıkartsın ve Anadolu gençliğine dağıtsın.

Büyük Osmanlı Devleti; Türk, Avşar, Yörük, Manav, Türkmen, Tahtacı, Kosovalı, Makedonyalı, Bulgaristanlı, Batı Trakyalı, Rodoslu, Oniki Adalı, Giritli, Dobrucalı, Adakaleli, Gacal, Muhacir, Çepni, Cerit, Ahıskalı, Büğdüz, Bayat, Yazır, Eymür, Karabölük, Alkaevli, İğdir, Yüreğir, Dodurga, Ulayundluğ, Döğer, Çavuldur, Beğdili, Abdal, Sıraç, Nalcı, Teber, Barak, Şamlı, Torbeş, Bayındır, Kınık, Ortakçı, Amuca, Bedrettinli, Karamanlı, Karakeçili, Sarıkeçili, Torlak, Kızılbaş, Peçenek, Çıtak, Kıbrıslı, Azeri, Kırım Tatarı, Kazan Tatarı, Karapapak, Kırımçak, Karaçay, Balkar, Özbek, Nogay, Kumuk, Uygur, Kırgız, Boşnak, Sancaklı, Arnavut, Toska, Gega, Gagauz, Kürt, Kurmanc, Sorani, Gorani, Zaza, Dimili, Gürcü, Acar, Kartveli, Kart, Melaşvili, Gurian, İngilo, Çerkes, Adıge, K’emguy, Yegerukay, Abadzeh, Şapsığ, Hak’uç, Hatukay, Natuhay, Kabardey, Besleney, Mahoş, Mamhığ, Bjeduğ, Jane, Abaza, Aşıwua, Aşkarıwua, Apsuwa, Çeçen, Dağıstanlı, Avar, Lezgi, Dargi, Lak, Ubıh, Oset, Pomak, Çingene, Rom, Roman, Poşa, Dom, Arap, Laz, Süryani, Türoyo, Qıltu, Mlahsö, Hemşinli, Ermeni, Yahudi, Sefarad, Aşkenaz, Rum, Rus, Ukrain, Yunan, Nasturi, Keldani, Bahai, Afrika kökenli Türkler, Leh, Malakan, Dürzi, Yezidi, Ezidi, İzdi, Azidi, İzid, Izdi, Darsın ve Rasni evlatlarını nasıl motive etti bir arada yaşattıysa öyle yaşayalım.

Burada adını zikredemediğim diğer Anadolu torağının evladı. Aman hakkını helal et. Bir e-posta at sizin aziz milletinizi de ilave edeyim listeye.

Bu motive işlemi bittikten sonra kapatabiliyorsa dershaneleri kapatsın.

Ya değilse memleket meselelerinin gerdiği az önce adı geçen milletin evlatlarının ortaokul giden çocuklarının yüzde 30’u hurma yerine sigara, yüzde 35’i zem zem yerine alkol, yüzde 15-20’si leblebi tozu yerine uyuşturucuyla kafa yapıyor…

Hatta kendi kafasından güzel bir kafa bulduğunda; “Bu neyin kafası abi” deyip her ne zıkkımın kafasıysa o da ivedilikle ona geçiş yapıyor.

Kafalar dönüşüyor yani…

Abi neyin kafasına bu yazıyı yazdın diyenler varsa; bizimkisi bulursak taze sıkma kaymaklı havuç suyu bulamadığımıda halihazırdaki gibi limonlu çaykur kafası kardeşim

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – www.ukraynahaber.com.ua

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları www.ukraynahaber.com.ua‘a aittir. Hiçbir surette haber ve fotoğrafın tamamı veya bir kısmı izin almadan ve aktif link vermeden kullanılamaz.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu