Haberler

‘EuroMeydan’ eylemlerine Kırım Tatarları da destek verdi

Ukrayna’da hükümetin, Rusya’nın baskıları üzerine Avrupa Birliği (AB) ile ortaklık anlaşmasını askıya almasına yönelik muhaliflerin ‘EuroMeydan’ adı altında başlattığı eylemlere Kırım Tatarları da destek verdi.

‘Turuncu devrime’ ev sahipliği yapan Bağımsızlık Meydanı’nda birleşen muhalif partiler, Ukrayna Meclisi, Başbakanlık Binası ve Avrupa Meydanı’nda ayrı guruplar halinde devam ettirdikleri eylemlerini sonlandırdı.

Bağımsızlık Meydanı’ndaki eylemde parti bayrakları yerine Ukrayna, AB, Polonya ve Kırım bayrakları açıldı. AB yanlısı, iktidar karşıtı konuşma aralarında ise eylemciler hep bir ağızdan Ukrayna milli marşını okudu.

Hava sıcaklığının zaman zaman sıfırın altında düştüğü meydanda eylemciler ısınmak için şarkılar eşliğinde hoplayıp zıplayarak ısınmaya çalıştı.

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nden gelen Tatarlar da Avrupa yanlısı eylemelere destek verdi.

Ellerinde Kırım bayrakları ile meydana gelen Kurtseyit Abdullah, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada, “Avrupa’ya girmeye hakkımız var. O hakkımızı yerine getirmek için toplandık. Bugün, (Ukrayna Parlamentosu Milletvekili) Mustafa Cemil Kırımoğlu, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bu meseleyi ortaya koyacak. Oradaki zirveye Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç katılıyor. Mustafa Kırımoğlu, Ukrayna Cumhurbaşkanı karşısında Avrupa Birliği için kararlı bir duruş sergileyecek. Allah kısmet ederse Kırım da Ukrayna’ya koşulup Avrupa’da olacak.” dedi.

Avrupa’nın her zaman Kırım’ın yanında ve yardım etmeye hazır olduğunu ifade eden Kurtseyit Abdullah, Romanya, Türkiye ve Almanya’daki Tatarlar ile bağlılıklarının devam ettiğini Avrupa’da yolundan ayrılmayacaklarını söyledi.

Havanın oldukça soğuk olduğu Kiev’de meydanda toplanan eylemciler ısınmak için ya odun yanan varillerin çevresinde toplandı, ya da devamlı dans etti.

Partilerin siyasi simgelerini bırakarak devam ettiği eyleme çok sayıda öğrenci de destek vermeye başladı. Öğrenciler sık sık, “Yaşasın Ukrayna” sloganları attı.

Rusya’dan alınan doğalgazda yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanan eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko, cezaevinden sivil darbe çağrısında bulunmuş daha sonra da tepki olarak süresiz açlık grevine başlamıştı.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu