Haberler

[FOTO GALERİ] AB yanlısı eylemciler Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’na yürüdü

Ukrayna Hükümeti’nin Avrupa Birliği (AB) ile ortaklık anlaşması sürecini askıya almasına karşı çıkan bir gurup AB yanlısı Ukrayna Cumhurbaşkanlığı İdaresi’ne girmeye çalıştı. Büyük çoğunluğu gençlerden oluşan grup, Cumhurbaşkanlığı İdaresi önünce uzun süre ‘devrim’ diye bağırdıktan sonra polis müdahalesine gerek kalmadan dağıldı.

21 Kasım’da Ukrayna Hükümeti’nin AB ile ilişkileri askıya aldığını açıklaması üzerine başlayan eylemler başkent Kiev’de genelinde artarak devam ediyor. Kiev’in merkezindeki, Bağımsızlık Meydanı’nda başlayan eylemler daha sonra cumhurbaşkanlığı, meclis ve başbakanlık binasına sıçradı.

Eylemlerin yayılacağı istihbaratı üzerine Ukrayna İçişlerine Bakanlığı’na bağlı Kartal Birlikleri idari binalar çevresinde adeta etten duvar ördü. İlk başta rahat vaziyette bekleyen Kartal Birlikleri daha sonra gelen talimat üzerine gaz maskelerini takarak müdahaleye hazır vaziyet aldı.

Ukrayna’da bulunan ve Anadolu Üniversitesi’nin Turizm ve Otelcilik Bölümü’nden mezun olan Arsen Asanov, “Ukrayna, Avrupa’ya doğru işlemler yapıyor ama devlet ona karşı oluyor ondan halk işte dışarıya çıktı demokrasiye doğru işlemler yapmaya çalışıyor” dedi.

Kalabalığın sloganlar atarak Kartal Birlikleri’ne yaklaşması üzerine polis sis bombası ile müdahale etti. Sis bombasını yerden alıp polis üzerine atan eylemciler polisi zor durumda bıraktı. Olaylar iyice kızıştığı anda tulumlu bir eylemcinin Ukrayna Milli marşını çalarak ön saflara çıkması üzerine eylemciler bir ağızdan “Ukrayna hala ölmedi” sözleriyle başlayan milli marşı okudu.

Cumhurbaşkanlığı basan muhalif eylemciler arasında, Ukrayna’nın yanı sıra Kırım bayrağı taşıyan eylemcilerin de olması dikkat çekti. Büyük çoğunluğu gençlerden oluşan grup, Cumhurbaşkanlığı İdaresi önünce uzun süre ‘devrim’ diye bağırdıktan sonra polis müdahalesine gerek kalmadan dağıldı.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu